Britanski farmaceutski div će, kad razviju cjepivo za koronu, Europi isporučiti 400 milijuna doza

Astra Zeneca potpisao je ugovor s europskim vladama

Researchers in protective suits work in a lab at the Yisheng Biopharma company, where researchers are trying to develop a vaccine for the COVID-19 coronavirus, in Shenyang, in China’s northeast Liaoning province, on June 9, 2020. - China has mobilised its army and fast-tracked tests in the global race to find a coronavirus vaccine, and is involved in several of the dozen or so international clinical trials currently under way. (Photo by NOEL CELIS / AFP)
FOTO: AFP

Britanski farmaceutski div Astra Zeneca potpisao je ugovor s europskim vladama o opskrbi regije potencijalnim cjepivom protiv koronavirusa, javlja Reuters. Ugovor se odnosi na 400 milijuna doza cjepiva koje je razvilo sveučilište Oxford, objavila je tvrtka u subotu, dodajući da se žele proširiti na proizvodnju cjepiva, a tijekom pandemije neće od toga imati profit.

Cjepivo se još klinički ispituje. Ako rezultati ispitivanja uvjere regulatore da je cjepivo sigurno i učinkovito, očekuje se da će isporuke početi do kraja 2020. godine.

Cjepivo za stotine milijuna ljudi

Ovaj sporazum prvi je koji je potpisao Europski savez za inkluzivna cjepiva (IVA) koji su formirale Francuska, Njemačka, Italija i Nizozemska kako bi što prije osigurale cjepivo za sve zemlje članice.

“Ugovor osigurava da stotine milijuna ljudi u Europi ima pristup cjepivu, bude li ono uspješno, što ćemo znati do kraja ljeta”, kazao je glavni direktor kompanije Pascal Soriot.” Na temelju početnih podataka” dodao je Soriot, “čini se da smo na dobrome putu.”

IVA će surađivati s Europskom komisijom i sa zemljama u Europi kako bi se osiguralo da se cijela Europa opskrbi cjepivom. “Imamo dovoljan lanac opskrbe regije s proizvodnjom u Nizozemskoj, Njemačkoj i Italiji.”

Zainteresirani Kina, Brazil, Japan i Rusija

Cjepiva će biti za sve zemlje članice. Četiri države koje su formirale savez platit će ukupan iznos, a shema omogućuje ostalim zemljama da se pridruže prema istim uvjetima, kazao je izvor iz talijanskog ministarstva zdravstva. Interes su pokazali i Kina, Brazil, Japan i Rusija.

Britanska regulatorna agencija odobrila je fazu III ispitivanja pošto su studije pokazale sigurnost i učinkovitost. Dogovorilo se da globalni ugovori o proizvodnji postignu cilj da se proizvede dvije milijarde doza cjepiva, uključujući i dva pothvata koja financira Bill Gates i ugovor od 1,2 milijarde dolara s američkom vladom.

“Mnoge svjetske države su već osigurale cjepiva, a Europa to još nije učinila. Brzo koordinirano djelovanje skupine država članica stvorit će dodanu vrijednost za sve građane EU u ovoj krizi”. rekao je talijanski ministar zdravstva Roberto Speranza.