Sve je više cjepiva za Covid 19 čija je efikasnost navodno iznad 90 posto. Evo što trenutno znamo

Sve je više optimističnih najava da će cijepljenje početi u prosincu

A medical staff gets out from a tent of a testing point for the COVID-19 coronavirus in central Moscow on May 2, 2020. - Russia on Saturday reported its largest increase in coronavirus cases with the new infections rising by nearly 10,000 in a single day. (Photo by Yuri KADOBNOV / AFP)
FOTO: AFP

Američka farmaceutska kompanija Moderna objavila je danas kako je proizvela cjepivo protiv koronavirusa koje ima učinkovitost od gotovo 95 posto, prenijeli su svjetski mediji. To znači da u ovom trenutku postoje tri cjepiva koja, prema tvrdnjama njihovih kreatora, imaju učinkovitost veću od 90 posto. Osim Moderninog, tu je i Pfizerovo cjepivo koje koronu navodno prevenira kod više od 90 posto cijepljenih osoba, te cjepivo Sputnjik V za koje ruske vlasti tvrde da je učinkovito u preko 90 posto slučajeva. Pripremili smo kratak pregled situacije na tržištu cjepiva protiv Covida 19.

1. Pfizer je prvi objavio da ima super efikasno cjepivo

Američki farmaceutski gigant Pfizer u suradnji s njemačkom tvrtkom BioNTech razvio je visokoučinkovito cjepivo, objavljeno je prošlog ponedjeljka. Iz Pfizera tvrde kako ono nakon druge primljene doze efektivno prevenira zarazu u više od 90 posto slučajeva. Iz Pfizera su kazali kako to znači da ljudi 28 dana nakon primitka prve doze njihovog cjepiva razvijaju zaštitu od Covida-19. Naglasili su ipak i kako se konačni podaci o efikasnosti cjepiva mogu razlikovati od ovih s obzirom na to kako će se prikupljati više informacija.

S obzirom na to da je glavni američki epidemiolog Anthony Fauci rekao da bi prihvatljivo bilo i ono cjepivo koje bi djelovao u 50 ili 60% slučajeva, Pfizerova objava dočekana je kao velik korak naprijed u borbi protiv koronavirusa. Predviđa se da će Pfizer već u 2020. proizvesti 50 milijuna doza, a u 2021. 1,3 milijarde doza cjepiva.

2. I Rusi tvrde da imaju 90 posto učinkovito cjepivo

Nedugo nakon što je Pfizer objavio kako je učinkovitost cjepiva proizvedenog u partnerstvu s Bio NTechom veća od 90 posto, javili su se i Rusi. Ravnateljica istraživačkog instituta pri ministarstvu zdravstva prije tjedan dana rekla je da je cjepivo Sputnjik V više od 90 posto učinkovito, pozivajući se na podatke prikupljene o cijepljenim građanima, a ne iz ispitivanja cjepiva koje je još u tijeku.

“Mi smo odgovorni za praćenje učinkovitosti cjepiva Sputnjik V među građanima koji su ga primili u sklopu programa masovnog cijepljenja”, rekla je Oksana Drapkina, ravnateljica istraživačkog instituta pri ministarstvu zdravstva. “Na temelju naših zapažanja, ono je također učinkovito više od 90 posto. Pojava još jednog učinkovitog cjepiva dobra je vijest za sve”, istaknula je Drapkina.

3. Modernino cjepivo efikasno je u skoro 95 posto slučajeva

Kako je danas objavljeno, rezultati istraživanja pokazuju da cjepivo koje je proizvela američka farmaceutska kompanija Moderna štiti u 94,5 posto slučajeva. To je pokazalo istraživanje u kojem je sudjelovalo ukupno 30 tisuća osoba. Polovica sudionika dobila je dvije doze cjepiva u razmaku od dva tjedna, dok su ostali primili placebo.

Od prvih 95 ispitanika koji su razvili simptome Covida-19, cjepivo ih je primilo pet, dok je 90 posto dobilo neutralnu otopinu, što pokazuje visok stupanj zaštite među cijepljenim osobama. Iz Moderne tvrde kako njihovo cjepivo nema ozbiljne nuspojave. Mali broj osoba koje su ga primile razvile su blage zdravstvene probleme poput glavobolje, kratkotrajnog osjećaja umora i bolova u tijelu.

Naravno, još nema odgovora na brojna pitanja o novom cjepivu. Tako se ne zna koliko će trajati imunitet, kao ni to koliko dobro cjepivo štiti starije osobe koje koronavirus najviše ugrožava. Još se ne zna ni to štiti li cjepivo samo od razvijanja težih simptoma ili sprječava da cijepljene osobe dalje šire zarazu.

4. Oxfordsko cjepivo moglo bi biti spremno potkraj godine

Projekt na kojem su zajedno radili farmaceutska kompanija AstraZeneca i Sveučilište Oxford dugo se činilo kao favorit u globalnoj utrci za cjepivom protiv Covida. Premda su ga posljednjih dana iz fokusa javnosti izgurale vijesti o uspjesima drugih kompanija, u subotu je objavljeno da bi njihovo cjepivo protiv koronavirusa moglo biti spremno za uporabu krajem prosinca.

“Regulatori stalno rade s našim podacima. Budu li brzi, kada budemo spremni možemo početi cijepiti ljude u siječnju, moguće krajem prosinca”, rekao je Pascal Soriot, izvršni direktor anglošvedskog proizvođača lijekova.

Cjepivo je u rujnu ušlo u treću fazu ispitivanja, no moralo je privremeno biti zaustavljeno zbog zdravstvenih tegoba jednog volontera u Britaniji, ali je poslije nastavljeno. Europska unija, Sjedinjene Države, Velika Britanija, Japan i Brazil potpisali su prve ugovore s AstraZenecom za isporuku cjepiva bude li ono odobreno.

5. Zastoj u istraživanju tvrtke Johnson & Johnson

S tvrtkom Janssen Pharmaceutical Companies, poznatijom kao Johnson & Johnson, ugovorena je nabava 200 milijuna doza cjepiva za EU, a za Hrvatsku je rezervirano 900 tisuća. Istraživači J&J-a držali su korak s ostalim velikim kompanijama sve do sredine listopada, kada su testiranja prekinuta kako bi se istražila neobjašnjiva bolest koja se pojavila kod jednog od volontera. Istraživanje je nastavljeno nakon 11 dana kada nisu pronađeni dokazi da je incident izazvalo cjepivo. Prema informacijama The New York Timesa, u J&J-u očekuju pozitivne rezultate do kraja ove godine.

6. Što je s kineskim cjepivom?

Brazilsko zdravstveno regulatorno tijelo u ponedjeljak je bez detaljnog objašnjenja priopćilo da obustavlja klinička ispitivanja kineskog cjepiva protiv koronavirusa Sinovac zbog “teških popratnih pojava” do kojih je došlo 29. listopada. Dva dana kasnije dopušten je nastavak istraživanja, budući da se pokazalo kako smrt dobrovoljca koji je sudjelovao u testiranju nije povezana s cjepivom. Prema pisanju NYT-a, kineska vlada već je počela Sinovecom cijepiti zaposlene u djelatnostima s visokim rizikom od zaraze, poput medicinskog osoblja, lučkih nadzornika i nekih javnih službenika.

7. Ostala cjepiva

Prema vijestima starim desetak dana, indijski proizvođač cjepiva Zydus Cadila potkraj prosinca svoj će proizvod pustiti u treću fazu testiranja. Isto vrijedi i za cjepivo na kojem rade japanska biotehnološka kompanija AnGes i sveučilište u Osaki. Do kraja godine trebalo bi biti poznato je li cjepivo na kojem rade stručnjaci s londonskog Imperial Collegea efikasno. Još uvijek traje i testiranje na cjepiva koje su stvorili kalifornijska kompanija Arcturus Therapeutics i Duke–NUS Medical School iz Singapura.

8. Od koga kupuje Hrvatska?

Šef HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je prije tjedan dana da je Hrvatska naručila milijun doza Pfizer cjepiva. Prvo je objasnio da će Hrvatska nabavljati cjepivo Astra Zenece od koje, kako je rekao, “imamo osigurano 2,7 milijuna doza koje bi, odmah nakon registracije, u Hrvatsku trebale doći u nekoliko tranši”. Zatim je dodao kako su osigurali još 900.000 doza vrlo sličnog cjepiva Johnson&Johnsona.

Sve u svemu, Hrvatska je, prema Capaku, osigurala dovoljno cjepiva za više od 50 posto stanovništva. “Budući da smo u međuvremenu dobili informaciju da će Pfizer možda prije Astra Zenece registrirati svoje cjepivo koje je drukčijeg tipa, mi smo se pobrinuli da naručimo milijun doza Pfizerovog cjepiva”, rekao je Capak, poručivši kako bi ove količine cjepiva bile dostatne za cijepljenje rizičnih skupina populacija, kao i svih drugih dijelova populacije “strateški važnih za funkcioniranje države”.