Capak uvjerava da će Hrvatska biti među prvima u svijetu koja će početi s cijepljenjem

Objasnio je još neke detalje dok se iščekuju prve doze cjepiva za Covid-19

FOTO: Screenshot HRT

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, jutros se u HRT-ovoj emisiji U mreži prvog osvrnuo na hrvatski plan cijepljenja protiv koronavirusa. Capak je o cijepljenju govorio i na jučerašnoj presici Nacinalnog stožera, rekavši da je Hrvatska naručila dovoljno cjepiva za 50 posto svojih građana.

Danas je dodao da smo cjepivo osigurali preko EU-a, i to od tri proizvođača. “Nastavit ćemo pregovore i s ostalim proizvođačima. Ali već sada imamo osigurana cjepiva za preko 50% stanovništva. Još ne znamo koje će cjepivo biti prvo registrirano”, pojasnio je.

“Najvjerojatnije će prvo biti ono oxfordsko proizvođača Astra Zeneca koje je u vrlo visokoj fazi treće faze kliničkog ispitivanja. Kada će biti spremno – ne znamo još, ali prema onome što smo jučer od njih čuli, to bi trebalo biti uskoro“, rekao je Capak te dodao: “Ima nekih najava da bi Pfizerovo cjepivo moglo prvo biti spremno. I s Pfizerom smo sklopili ugovor, naručili smo milijun doza ali konačan broj ćemo doznati kada EU rasporedi količine prema zemljama. Mi ćemo početi rano cijepiti, bit ćemo među prvima u svijetu”.

Prvo se cijepe stari, bolesni i strateške službe

Kako kaže, već se zna tko će biti zadužen za cijepljenje građana. “Cjepitelji će biti liječnici opće prakse, pedijatri i zavodi za javno zdravstvo. Možda će za posebne dijelove populacije biti organizirani i brzi timovi za cijepljenje.”

Pojasnio je da će se prvo cijepiti vulnerabilne skupine, starije skupine populacije i ljude s komoditetima. “Jako je važno da se obuhvati i strateški bitnu populaciju – zdravstvene djelatnike, djelatnike u domovima za starije i eventualno policiju i vojsku. Ali to ćemo znati tek kada budemo znali koliko ćemo cjepivo dobiti“, rekao je, naglasivši da će cijepljenje će biti dobrovoljno, te da će biti besplatno za strateške i vulnerabilne skupine. Capak je dodao kako još ne zna kolika će biti valjanost cjepiva, kazavši da cjepiva obično vrijede od 6 mjeseci do dvije godine.

Problem će biti čuvanje cjepiva

Više o načinu skladištenja cjepiva kada jednom dođe jutros piše Jutarnji list, čiji su novinari razgovarali s direktorom Medoke Ozrenom Žukovićem. Medoka je tvrtka koja distribuira cjepiva iz obveznog program cijepljenja u Hrvatskoj, no riječ je o cjepivima koja se čuvaju na temperaturi između 2 i 8 stupnjeva Celzijevih. Cjepivo protiv koronavirusa moglo bi zahtijevati drugačiji tretman, budući da se već zna kako Pfizerovo zahtijeva vrlo nisku temperaturu od minus 70 Celzijevih stupnjeva, objasnio je direktor.

Dok proteinsko cjepivo Sanofija i Novavaxa može biti u običnom hladnjaku nekoliko mjeseci, Pfizerovo može izdržati samo 24 sata na temperaturi od minus 8 stupnjeva do plus 2, što će vjerojatno predstavljati problem u organizaciji cijepljenja. Dva su načina da se doskoči tom problemu: češća dostava manje količine cjepiva, ili organiziranje cijepljenja u većem broju zdravstvenih ustanova, uključujući i ljekarne, objasnio je Žuković za Jutarnji.

S obzirom na to da niti jedna veledrogerija u Hrvatskoj nema prostor u kojem se cjepiva mogu čuvati na tako niskim temperaturama, mogle uskočiti neke druge tvrtke, poput Lidla, Konzuma, Lure sa svojim hladnjačama, piše Jutarnji.