CNN ima tajne dokumente: 'Kina je namjerno prikazivala manje brojke zaraženih i mrtvih od koronavirusa'

Povjerljivi dokument im je dostavio zviždač iz kineskog zdravstvenog sustava

Medical staff members wearing protective clothing to help stop the spread of a deadly virus which began in the city, arrive with a patient at the Wuhan Red Cross Hospital in Wuhan on January 25, 2020. - The Chinese army deployed medical specialists on January 25 to the epicentre of a spiralling viral outbreak that has killed 41 people and spread around the world, as millions spent their normally festive Lunar New Year holiday under lockdown. (Photo by Hector RETAMAL / AFP)
FOTO: AFP

Iz kineske provincije Hubei, prve u kojoj se službeno pojavio virus SARS CoV-2, procurio je dokument koji pokazuje brojne propuste kineskih vlasti počinjene na samom početku pandemije koronavirusa. Dokument je objavio CNN, koji navodi kako Kina nije objavila prave brojke o novim slučajevima zaraze jednako kao ni prave brojke kada je riječ o smrtnim slučajevima od posljedica zaraze koronavirusom. Dokument jednako tako govori da je kineski zdravstveni sustav bio nefleksibilan, ograničen birokracijom, te nepripremljen za rješavanje nove krize.

U povjerljivom dokumentu koji se sastoji od 117 stranica navodi se kako je 10. veljače stvarni broj novozaraženih bio više od 5900 dok su objavljene brojke koje su navodile kineske vlasti bile 3911. Također, vlasti su deset dana kasnije govorile o 93 smrtna slučaja, dok dokument pokazuje da ih je zaista bilo 196, više nego dvostruko od službeno objavljenog broja. Brojke ne odgovaraju ni onom što je objavljeno 7. ožujka, navodi CNN.

Spora dijagnostika

Dokument koji je objavio CNN, a odnosi se na razdoblje od listopada 2019. do travnja 2020., otkriva da je dijagnosticiranje bolesti bilo poprilično sporo, pa je tako prosječno vrijeme između pojave simptoma do potvrđene dijagnoze početkom ožujka bilo 23,3 dana.

Iz dokumenta je također vidljivo da se u Hubeiju u vrijeme kada je izbila epidemija novog virusa odvijala i epidemija gripe. Brojke su pritom bile 20 puta veće nego li godinu ranije što je stvorilo dodatni pritisak na zdravstveni sustav. Zasad još nije jasno je li ta epidemija i koliko imala utjecaj ili bila povezana s izbijanjem epidemije koronavirusa.

Napad zapadnih zemalja i obrana Kine

Američki obavještajni izvori 1. travnja su na problem u kineskim brojkama upozorili Bijelu kuću, a po tim saznanjima predsjednik Donald Trump izjavio je kako mu se čini da kineske brojke pokazuju malo svjetlu stranu situacije, dok je tadašnji potpredsjednik Mike Pence kazao da je moguće da je epidemija izbila mjesec dana ranije nego li je to Kina objavila.

Kina je odbacila optužbe Sjedinjenih Država i drugih zemalja o prikrivanju informacija te je poručila da je bila iskrena prema svijetu. Na konferenciji za novinare 7. lipnja, kinesko državno vijeće objavilo je Bijelu knjigu rekavši da je kineska vlada uvijek objavljivala informacije u vezi s epidemijom na “pravodoban, otvoren i transparentan način”. No, dokument pokazuje brojne nedosljednosti u onome za što su vlasti imale saznanja i onoga što je otkriveno javnosti.

Zdravstveni stručnjaci o dokumentu

Zdravstveni stručnjaci ustvrdili su da dokumenti jasno pokazuju što je sve Kina znala o epidemiji koronavirusa u prvim mjesecima.

Yanzhong Huang, viši suradnik za globalno zdravstvo u Vijeću za međunarodne odnose, dokument je komentirao za CNN pri čemu je kazao kako je jasno vidljivo da su Kinezi pogriješili, ali i da nije samo riječ o greškama koje se događaju kada se pojavi novi virus, već da je riječ o politički motiviranim pogreškama.

“To je imalo globalne posljedice”, zaključio je. Prema riječima Sarah Morris, iz Odjela za digitalnu forenziku na britanskom sveučilištu Cranfield, nema dokaza da se podacima manipulirano.

Iz CNN-a navode kako su dokument dobili od zviždača koji je kazao da radi u kineskom zdravstvenom sustavu te da mu je jedini motiv zbog kojeg daje dokument razotkrivanje dosad cenzurirane istine, te želja da oda počast kolegama koji su također progovarali o stanju u Kini.