Čuli ste za dobar i loš kolesterol; e pa ovaj dobar nije dobar baš za svakoga

Dobar kolesterol može imati loš utjecak na zdravlje srca žena u menopauzi

Blonde overweight woman sitting on a chair in a pink dress. Vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Visoke vrijednosti takozvanog “dobrog” kolesterola HDL, uglavnom se smatraju pozitivnima, ali nisu zdrave za svakoga, tvrdi najnovija studija i upozorava da se to odnosi na zdravlje srca žena u menopauzi, piše Live Science. HDL kolesterol čuva srce, mičući LDL “loš” kolesterol od arterije do razgradnje u jetri i eliminiranje iz tijela. Izgleda da visoke vrijednosti HDL kolesterola ne znače zaštitu krvnih žila za žene u menopauzi. Studija sugerira da se konvencionalnim metodama mjerenja HDL kolesterola ne mogu predvidjeti rizici srčanih bolesti tih žena.

“Mjerenje vrijednosti kolesterola nije jednostavno”, kaže glavna autorica studije Samar El Khoudary, epidemiologinja sa sveučilišta Pittsburgh. “HDL kolesterol nije samo jedna vrsta čestica, nego cijela grupa, različitih veličina, oblika i kompozicije.” B

Može utjecati na estrogen, mast i krvne žile

Bolja metoda je promatranje veličine i broja čestica koje se mogu mjeriti tehnikom analize ionske mobilnosti. Analizom podataka žena u postmenopauzi uočeno je da kod žena s visokim HDL kolesterolom postoji veći rizik ateroskleroze, dok žene s nižim HDL kolesterolom ali s većom koncentracijom HDL čestica imaju manji rizik ateroskleroze.

Nije važan samo broj čestica, kaže studija, važna je i veličina čestica. Veći broj manjih čestica znači i manji rizik ateroskleroze kod žena u postmenopauzi, a veći broj velikih HDL čestica povezan je s većim rizikom ateroskleroze, osobito kod žena koje su blizu menopauze.

Sklonije disfunkciji kod žena blizu menopauze

Otkriće sugerira da velike čestice HDL mogu biti sklonije disfunkciji kod žena blizu menopauze. Disfunkcija može biti uzrokovana i raznim drugim promjenama koje se u to vrijeme zbivaju u ženskome tijelu, a koje ih čine ranjivima na aterosklerozu, uključujući promjene u spolnim hormonima, osobito pad estrogena, povišene razine drugih lipida kao LDL, pomaci u raspodjeli masti na ženskome tijelu i promjene krvnih žila.

Iako se prije činilo da se HDL čestice mijenjaju u kvaliteti, istraživanje je pokazalo da što više vremena prolazi nakon menopauze, kardioprotektivne osobine u tim česticama mogu se obnoviti, kažu autori.