Dalaj Lama je upravo lansirao web stranicu jer želi da pronađemo unutarnji mir, malo smo je istražili

Stranica nas vodi prema identificiranju vlastitih osjećaja

The Dalai Lama takes to the stage to address the faithful in Aldershot on June 29, 2015 which has a large Nepalese Buddhist community made up mainly of serving and retired Gurkha soldiers. 
AFP PHOTO / BEN STANSALL / AFP PHOTO / BEN STANSALL
FOTO: AFP

Dalaj Lama je, uz pomoć uglednog psihologa Paula Ekmana (koji je radio kao savjetnik na Pixarovom Inside Out, onom animiranom hitu o emocijama jedne djevojčice) lansirao novu web stranicu s atlasom emocija koji bi nam, smatra, trebao služiti kao mapa za “razumijevanje naših pet unutarnjih svjetova – straha, gađenja, užitka, tuge i bijesa”. Naime, Dalaj Lama vjeruje kako je upravo to ključno za unutarnji mir i gradnju suosjećanja među ljudima.

“Ovaj atlas napravljen je kako bi povećao naše razumijevanje o tome koliko emocije utječu na naš život dajući nam izbor, barem ponekad, o tome koju ćemo emociju doživjeti i kako naše emocije utječu na ono što kažemo ili napravimo”, stoji u objašnjenju stranice. Za stranicu je, kako piše Tech Insider, Dalaj Lama platio 750.000 dolara.

Ekman je sve podjele emocija i svih njihovih stanja, opisa te unutarnjih i vanjskih okidača sastavio na temelju istraživanja koje je proveo prošle godine. Tad je, kako piše u studiji, ispitao 248 znanstvenika kako bi pokrio cijeli spektar emocija te ga prikazao na najjednostavniji mogući način. Stoga je i cijela stranica dizajnirana na temelju te filozofije.

Možda je malo banalna, ali svejedno želite kopati dalje

kontinenti
Screenshot/paulekman.com/atlas-of-emotions/

Na stranici vas čeka pet pulsirajućih krugova, od kojih svaki predstavlja jednu emociju. Dakle, čim otvorite stranicu, vuče vas prema onoj koju trenutno najviše osjećate. Plavo je tuga, crveno bijes, ljubičasto je strah, zeleno gađenje, a žuto uživanje.

Nakon što odaberete emociju koju želite proučiti, recimo ljutnju, izbornik vam nudi nekoliko polja koja unutar nje možete dodatno istražiti: stanja ljutnje (frustracija, ogorčenost, bijes…), postupke (potkopavanje, upotreba fizičke sile, pasivna agresija…), okidače (kulturni ili urođeni), raspoloženja (iritacija) te naposljetku smirenje (opuštajuća vizualna grafika).

Iako cijela stvar zvuči dosta banalna, i realno jest, ipak vas tjera da razmišljate o svojim emocijama, proučavate koji su vam trigeri i učite kako si možete pomoći.

Vizualizacija emocija

ljutnja 2
Screenshot/paulekman.com/atlas-of-emotions/

Kroz sve emocije nude vam se i grafički prikazi, pa klikom na određenu emociju na grafikonu vidimo njezin raspon, a ako nas, recimo, zanima definicija pojma (jer i dalje nismo sigurni koji osjećaj u nama točno prevladava, što se, kažu stručnjaci, događa puno češće nego što mislite) klikom na ponuđene riječi otvaraju nam se i kratka te jasna objašnjenja.

Možda će vam se sajt na trenutke činiti možda malo zbunjujuć, s krugovima (čije bi nas pulsiranje, pretpostavljamo, trebalo relaksirati i čini nam se da funkcionira), grafikonima i trokutima, ali nakon par minuta se, zapravo, već priviknete.

Cijela stranica je zapravo osmišljena tako da kad sami sebi definiramo ono što ima veze s našom emocijom, idemo dalje i dok učimo, usput otkrivamo jesmo li možda frustrirani ili je ipak možda stvar u nečem drugom, je li taj osjećaj uzrokovan zbog nekih naših unutarnjih stanja ili vanjskih okidača. Osim što si dajemo odgovor na pitanje zašto smo ljutiti i frustrirani, svjesno si dajemo i izbor hoćemo li se nastaviti tako osjećati ili ćemo pokušati nešto promijeniti (ako je to u našoj mogućnosti) što bi, smatraju stvaraoci, trebalo doprinijeti našem duhovnom razvoju.

Opuštanje na kraju istraživanja

calm
Screenshot/paulekman.com/atlas-of-emotions/

Kad pak dođemo do kraja ispitivanja svojih emocija, nudi nam se još jedna opcija, “calm” (koja je u duhu filozofije Dalaj Lame), a ono što bi trebalo potaknuti smirivanje su krugovi u bojama koji se pojavljuju i nestaju s ekrana, a kojima je cilj da se opustimo i barem malo osjetimo unutarnji mir.

Nažalost, nismo sigurni ima li to bitnog efekta ako ste sami i okruženi mirom i tišinom svog doma, ali na radnom mjestu (odakle iskreno svi najviše surfamo), nažalost, nije baš efikasno.

Nema konkretnih savjeta

anger
Screenshot/paulekman.com/atlas-of-emotions/

Iako mi se na početku činilo kako u cijelom ovom projektu nedostaju konkretni savjeti vezani uz negativna emotivna stanja kojima bi se sugeriralo nekakvo pozitivno ponašanje koje bi poboljšalo kvalitetu našeg života ili barem mentalnog zdravlja, shvaćam koja je poanta cijele ove priče.

Da sami identificiramo kako se osjećamo, zašto se tako osjećamo i jesmo li to zapravo sami odabrali. A osim toga, stranica može biti korisna da, kad dublje spoznamo emocije, lakše može prepoznati kako se zapravo osjećaju i ljudi oko nas.

Je li Dalaj Lama dobio ono što je uložio?

A ko ste od onih koji vole i žele znati više, na dnu stranice nalazi se polje ‘Visit the annex’ gdje možete naučiti o psihopatologiji vezanoj uz ove emocije ili pak otvoriti dosta korisnu tablicu sa signalima i porukama u kojima se može isčitati koji su signali, verbalni i neverbalni, vezani uz različita stanja te poruku koju nam nesvjesno takvim ponašanjem neka osoba šalje.

Tu je i užasno kratak, ali dosta jasan vodič kroz svojstva osobnosti. Radi se o tome kako su određeni tipovi osobnosti vezani za specifične emocije – ljutnju, strah, gađenje, tugu i užitak. Što je, okej, još jedna dosta korisna stvar ako si želimo dati truda da bolje shvatimo ljude oko sebe.

Ukratko, sajt je solidan, ali nismo baš sigurni da vrijedi 750.000 dolara koliko ga je Dalaj Lama platio, niti da će nas dovesti do unutarnjeg mira kao što bi on to volio. Dapače, nekog bi mogao i prilično iživcirati.