Danima se u Velebitskom kanalu pojavljuje jedan kit. Istraživači mole da im pomognete da ga nađu

Ako kita i uočite ne približavajte se i ne pokušavajte mu pomoći

FOTO: Plavi svijet

Institut Plavi svijet, udruga koja se bavi istraživanjem i zaštitom mora, traga za velikim kitom u Jadranu i traže ljude da im pomognu. Naime, kažu kako su ove godine kitovi nekoliko puta uočeni u našem moru. Dodaju i kako se oni većinom pojavljuju u južnom Jadranu i Jabučkoj kotlini jer tamo ima puno planktonskih račića kojima se kitovi hrane.

“Ove godine viđeni su u više navrata – u travnju kod Rogoznice i Šolte, u lipnju u Župi Dubrovačkoj, Orebiću, uz Pelješac i Jabuku. Početkom srpnja jedna životinja počinje se opažati u Velebitskom kanalu, a jedna ili dvije jedinke opažene su uz Vrgadu, Žirje, u Malostonskom zaljevu, uz Šoltu, Rogoznicu, Mljet, ispred Boke Kotorske”, govore iz udruge.

Jedan se danima pojavljuje

Većina tih kitova samo je prošla kroz područje na kojem su uočene, ali jedan se, izgleda, zadržao. “Posljednjih pet dana svakodnevno se bilježi opažanje jednog velikog kita koji se zadržava u Velebitskom kanalu”, govore iz udruge. Prvi puta je uočen 12. kolovoza kod Krčkog mosta, nakon toga kod Sv. Jurja i posljednja dva dana kod Ražanca.

Institut će danas, 17. kolovoza provesti u Velebitskom kanalu. Tamo će pokušati pronaći kita i provjeriti njegovo zdravstveno stanje. Tom prilikom pozivaju ljude da i oni obrate pozornost te jave ako vide kita.

“Sve koji nam se žele pridružiti pozivamo da obrate pažnju na more u svojoj okolici te da nam u slučaju opažanja životinje dojave njenu lokaciju i informacije o opažanju čim žurnije putem našeg Facebook profila ili na WhatsApp/Viber ili poziv na broj 098 976 0271.”

Kako se ponašati ako ga vidite

Iz Instituta Plavi svijet napominju da kita ne treba proganjati ili mu se približavati. “Posebice se to odnosi na slučaj ako životinja uđe u neko pliće područje ili uvalu. Unatoč svojoj veličini, veliki kitovi izuzetno se dobro snalaze i u plićim i zatvorenim prostorima. Općenito, ako se radi o zdravim životinjama ova vrsta nije sklona nasukavanju na obalu”, kažu.

Bilo kakav pokušaj pomaganja, pogotovo usmjeravanje plovilima prema izlazu iz plitke vode, kod kitova može uzrokovati paniku. Tek tada se kit može ozlijediti i nasukati. Ipak, ako se kitu da vremena da upozna okolinu, sam će naći izlaz do otvorenog mora. Ako netko kita i uoči, iz udruge kažu da ga gleda s najmanje 50 metara udaljenosti.