Danska je najavila da će pobiti sve kune u zemlji, njih 17 milijuna. Sad su ipak odustali

Virus nije toliko mutirao da bi utjecao na učinkovitost cjepiva, smatraju

A mink looks out from its cage at the farm of Henrik Nordgaard Hansen and Ann-Mona Kulsoe Larsen as they have to kill off their herd, which consists of 3000 mother mink and their cubs on their farm near Naestved, Denmark, on November 6, 2020. - Denmark announced special restrictions for more than 280,000 people in the country's northwest after a mutated version of the new coronavirus linked to mink farms was found in humans. (Photo by Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix / AFP) / Denmark OUT
FOTO: AFP

Prošli tjedan danska je vlada najavila da planira ukloniti sve uzgajane kanadske kune u zemlji, BBC je prenio da se potencijalno radi o 17 milijuna jedinki, kako bi se spriječilo širenje novog soja koronavirusa. Nove vijesti kažu da su ipak, za sada, odustali.

Danske vlasti bile su zabrinute da bi se mutirana inačica SARS-CoV-2 mogla s kuna proširiti na ljude i učiniti tek stvorena cjepiva neučinkovitima, piše Live Science.

Ne mogu legalno narediti ubijanje nerčeva

Državni institut za serume pronašao je dokaze da je virus mutirao pa prešao na ljude, ali to nije dovoljan dokaz da se promijenio toliko da bi cjepiva učinio neefikasnima.

Molekularna epidemiologinja Emma Hodcroft iz Instituta za socijalnu i preventivnu medicinu iz Berna kazala je da se gotovo nikad ne dogodi slučaj da virus toliko mutira da cjepiva prestanu djelovati.

Pravni stručnjaci ustvrdili su da vlada ne može narediti legalno masovno ubijanje napominjući da mnogi ljudi zarađuju za život uzgojem kuna.

Neki tvrde da je odstrel najbolje rješenje

U ovom trenutku danska je vlada prestala pokušavati donijeti zakon o potrebi hitnog uklanjanja kuni, piše The Guardian. Ali drugi stručnjaci zagovaraju da je odstrel i dalje najbolja opcija za javno zdravlje, ali i za dobrobit životinja.

Ako su kune na farmi zaražene i imaju respiratorne probleme i ako ih se ne makne, dobrobit svih drugih životinja je ugrožena.

Kune su ionako pod stresom zbog neprirodnih životnih uvjeta i doživljavaju ozbiljni respiratorni distres prije nego umru, piše u izjavi Veterinarsko medicinskog udruženja Humane Society.

Dio životinja pokazuje simptome

A National Geographic piše da život tih životinja na farmi kuna ionako nije zabavan ni bez Covida-19. Infekcije kod kuna zabilježene su u Nizozemskoj, Španjolskoj, Švedskoj i Americi.

Neke zaražene životinje ne pokazuju simptome dok drugima curi nos, otežano dišu, mogu razviti upalu pluća, piše Science Magazine.

Zaraza životinja koje se uzgajaju za jelo

Tisuće kuna je već umrlo od zaraze, a druge su ubijene da se spriječi daljnje širenje. Ugroženi su i radnici na takvim farmama, otkriveno je da ih je 68 posto oboljelo. U većini slučajeva sekvence virusa kod radnika bile su jednake onima kod kuna, što sugerira zarazu od životinja.

Iako ovo širenje možda neće utjecati na to koliko dobro djeluju cjepiva, takve farme predstavljaju rizik za javno zdravlje. Općenito, farme divljih životinja, ilegalna trgovina divljim životinjama, te uzgoj i konzumacija divljih životinja stvaraju savršene uvjete za mutacije i zarazu ljudi.

I kune predstavljaju rizik, ali one se ne uzgajaju za hranu što je u ovoj situaciji sreća u nesreći. Ali što ako u sljedećoj pandemiji obole svinje ili pilići? Kune je lako odstraniti jer nisu neophodne. To će biti teže sa životinjama namijenjenima za prehranu.