Sve je više dokaza da se korona proširila s kineskih farmi egzotičnih životinja

Konsenzus znanstvenika je da je koronavirus cirkulirao među šišmišima i preko nekog posrednika preskočio na ljude

This photo taken on August 14, 2020 shows bamboo rat farmer Huang Guohua dismantling cages inside a bamboo rat farm near his house in Shaoyang in central China's Hunan province. - The COVID-19 coronavirus has been linked to the eating of exotic animals, with scientists saying the killer virus could have originated in bats and been transmitted to people via another mammal. In response Beijing said it would step up food safety at food markets and slapped a national ban on the trade and consumption of certain animals. (Photo by NOEL CELIS / AFP) / TO GO WITH China-health-virus-agriculture-economy-poverty,FOCUS by Beiyi Seow
FOTO: AFP

Nakon višemjesečne istrage, WHO, Svjetska zdravstvena organizacija, otkrila je da su farme divljih životinja u Kini najvjerojatniji izvor pandemije COVID-19, piše Live Science. Farme divljih životinja, mnoge od njih u južnoj kineskoj provinciji Yunnan ili oko nje, vjerojatno su dostavljale životinje prodavačima na veletržnici morskih plodova Huanan u Wuhanu.

Tamo su prošle godine otkriveni rani slučajevi bolesti, kazao je za NPR ekolog iz WHO Peter Daszak koji je za potrebe istraživanja u siječnju putovao u Kinu. Neke od tih životinja mogle su biti zaražene virusom SARS-CoV-2, od šišmiša na tome području.

Farme egzotičnih životinja

O porijeklu virusa proširio se niz teorija zavjere, uključujući da je virus pobjegao iz laboratorija u Wuhanu. Prošlog mjeseca stručnjaci WHO odbacili su to objašnjenje. Opći konsenzus znanstvenika je da je koronavirus cirkulirao među šišmišima i preskočio na ljude, vjerojatno putem nekog posrednika. Upravo to je utvrdilo i istraživanje WHO.

Farme divljih životinja su dio projekta koje kineska vlada već 20 godina promovira kako bi ruralno stanovništvo izvukli iz siromaštva i smanjili jaz između ruralnog i urbanog. Egzotične životinje kao cibetke, dikobraz, pangolina, rakunasti psi (kunopas) i bambusovi štakori uzgajaju se u zatočeništvu.

Čeka se izvješće WHO-a

U veljači 2020.godine Kina je ugasila te farme, vjerojatno zato što je kineska vlada zaključila da su dio lanca prijenosa virusa sa šišmiša na ljude. Poljoprivrednici su dobili upute kako ubiti, sahraniti ili spaliti životinje tako da se bolesti ne šire, kazao je Daszak.

Iako je kod šišmiša otkriven virus koji je 96 posto sličan virusu SARS-CoV-2, još se ne zna koja je životinja prenijela virus sa šišmiša na ljude. Kima je s razlogom zatvorila farme divljih životinja, kazao je Daszak. Kineska vlada je vjerojatno mislila da je to najvjerojatniji put prijenosa što će ujedno zaključiti i izviješće WHO koje će biti objavljeno u nekoliko sljedećih dana.