Dermatolozi upozoravaju na šest TikTok trendova za njegu kože koje biste morali obavezno izbjegavati ako imate akne

Stručnjaci su objasnili što trebate, a što ne smijete raditi ako imate akne

FOTO: Pexels

Vjerojatno su mnogi barem jednom pomislili da će se riješiti akni nakon puberteta, no prištići su potpuno uobičajeni i za odrasle. Postoji nekoliko razloga zbog kojih biste mogli imati više prištića u odrasloj dobi. Iako su mnogi čimbenici izvan vaše kontrole, moguće je da pogrešnom njegom kože nenamjerno pogoršavate mitesere, akne i prištiće.

Dermatolozi su zato za The Huffington Post objasnili što morate, a što ne smijete raditi ako imate akne.

Zašto izbijaju akne

Akne inače nastaju kada se pore začepe prljavštinom, uljem i mrtvim stanicama kože, što može uzrokovati bijele prištiće, mitesere i druge vrste prištića, prema klinici Cleveland. Izbijanje akni kod odraslih često je potaknuto fluktuirajućim razinama hormona. Kod žena se hormoni mijenjaju tijekom menstruacije, nakon uzimanja kontracepcijskih pilula i tijekom trudnoće ili menopauze.

Stres, obiteljska povijest akni, određeni lijekovi i neki proizvodi za kožu i kosu također mogu uzrokovati akne.

Previše masni proizvodi

Jedan od najčešćih uzroka akni je korištenje proizvoda za njegu kože koji su ”preteški”, kaže David Kim, certificirani dermatolog u klinici Idriss Dermatology u New Yorku.

Proizvodi za njegu kose, kože i šminka s ”visokim komedogenim indeksom”, što znači da će vjerojatno začepiti pore, mogu uzrokovati ili pogoršati akne, rekao je dermatolog Neil Farnsworth. To uključuje proizvode koji sadrže sastojke poput shea maslaca, kakao maslaca, petrolatuma ili mineralnog ulja jer su to sve stvari koje mogu začepiti pore.

Odabir proizvoda bez ulja ili onih koji su označeni kao nekomedogeni smanjit će izbijanje prištića, istaknuo je Farnsworth.

Ne preskačite tuširanje

Pretjerano znojenje može uzrokovati nakupljanje ulja, prljavštine i bakterija na vašoj koži, a to može izazvati akne. Farnsworth kaže da tuširanje nakon treninga može umanjiti ovaj negativni učinak na kožu.

A kada se govori o pranju kože, mnogima se primamljivo čini ”izribati” kožu raznim pilinzima kada imaju akne. David Kim upozorava da to samo može izazvati više iritacije. ”Pilinzi su oštri za kožu i nikome zapravo nije potreban piling za lice jer su dovoljna nježna sredstva za čišćenje lica”, objašnjava Kim. Ako ipak želite koristiti piling, preporučuje se da birate one koji su blagi i da ih ne koristite više od jednom tjedno.

Osim izbjegavanja tuširanja nakon znojenja, jedna od jako štetnih navika za kožu i akne je spavanje sa šminkom jer kozmetika može začepiti vaše pore. Obavezno operite lice prije spavanja ili upotrijebite maramice bez ulja za skidanje šminke kako biste smanjili rizik od stvaranja prištića.

Loš trend s TikToka

Među jednim od popularnih TikTok trendova u posljednje vrijeme su oni u kojima se savjetuje da za njegu kože koristite hrpu različitih proizvoda, od tonika, kremi, seruma i pilinga, i sve to istovremeno.

Dermatolog David Kim kaže da nanošenje slojeva proizvoda može izazvati izbijanje akni i raznih prištića. ”Ljudi kupuju previše proizvoda za njegu kože koje su vidjeli po oglasima. Kao rezultat toga, njihova koža može biti nadražena korištenjem previše različitih vrsta proizvoda”, objasnio je.

Osnovna rutina njege kože zahtijeva samo tri proizvoda – nježno sredstvo za čišćenje, nekomedogenu hidratantnu kremu i kremu za sunčanje koja će vaš štiti od štetnih UV zraka sunca.

Držite se jedne rutine

A kada pronađete one proizvode koji vam odgovaraju, dobro je da ih se onda i držite. Primamljivo je isprobavati najnovije trendi proizvode za njegu kože, ali prečesto mijenjanje preparata može samo stvoriti probleme i iritirati kožu. Kim kaže da u tom slučaju može proći i po nekoliko mjeseci dok vaša koža ne reagira na proizvode, osobito ako koristite tretmane protiv akni.

Čak i kada započnete rutinu njege kože protiv akni, mogli biste primijetiti izbijanje akni, no to bi trebalo nestati za tjedan ili dva, kaže Farnsworth. “Pore se oslobađaju, a stvari koje su bile zarobljene pod kožnom konačno se istiskuju van”, pojasnio je on ovaj proces.

Kada posjetiti dermatologa?

Dok se blaži slučajevi akni mogu tretirati kod kuće proizvodima iz ljekarne, u slučaju da se nakon dva mjeseca isprobavanja proizvoda protiv akni ne vidi poboljšanje, vrijeme je da posjetite dermatologa, pogotovo primijetite da vam se na licu stvaraju ožiljci od akni.

Ovisno o tome što uzrokuje prištića, Farnsworth kaže da liječnici mogu propisati oralne ili lokalne antibiotike, retinoide ili sredstva za modificiranje hormonskog učinka kako bi pomogli u kontroliranju akni.