Doktori koji su objavili studiju o koroni i azitromicinu sada kažu da je studija skroz bezvezna

Američki predsjednik tvrdio je kako je riječ o dobitnoj kombinaciji lijekova protiv korone

Predsjednik Trump glavni je zagovornik lijeka protiv malarije, a u u svojim tvitovima spominje malu francusku studiju kao dokaz da bi određena kombinacija lijekova mogla jedan od najvećih uspjeha u povijesti medicine.

Medicinsko društvo ISAC (International Society of Antimicrobial Chemotherapy) koje je objavilo studiju, sada priopćava “da francuska studija ne zadovoljava očekivane znanstvene standarde”. Dr Kevin Tracey, predsjednik i izvršni direktor Feinstein instituta za medicinska istraživanja u New Yorku, dao je još precizniju ocjenu francuskog istraživanja.” Studija je potpuni neuspjeh.” Art Caplan, voditelj odjela medicinske etike na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u New Yorku dodaje da je studija “patetična”.

Iz istraživanja izostavljen dio pacijenata

Francuska studija na 20 ljudi otkrila je da uzimanje hidroksiklorokina povezano sa smanjenjem odnosno nestajanjem virusnog opterećenje kod bolesnika od COVID-19, napomenuvši da je učinak pojačan antibiotikom azitromicinom, kod nas poznatiji pod markom Sumamed. Tracey i Caplan istakli su da je nekoliko pacijenata koji su uzimali lijek, a nisu imali poboljšanja, izostavljeno iz ispitivanja i njihovi ishodi nisu uzeti u obzir u konačnim zaključcima studije.

“Iako je iznimno važno pomoći znanstvenoj zajednici brzim dijeljenjem i objavljivanjem novih podataka, ne smije se reducirati znanstveni pristup i najbolja praksa”, navodi se u izjavi Andreasa Vossa, predsjednika ISAC, Međunarodnog društva za antimikrobnu kemoterapiju.

Zahvaljujući Elonu Musku, trumpu sklonim medijima i samom Trumpu, jedan nedokazani lijek ispunio je naslovnice medija. Musk je, sredinom ožujka, tvitao da je možda vrijedno razmotriti hidroksiklorokin.

Problematičan pristup francuskih znanstvenika

Dva dana poslije Breitbart i The Blaze napisali su vatrene članke o lijeku. Dan iza toga, Trump na briefingu u Bijeloj kući, zagovara lijek, a dva dana kasnije tvita o francuskoj studiji da hidroksiklorokin i azitromicin imaju realne šanse promijeniti tijek bolesti, “FDA( Američka agencija za lijekove) je pomaknula planine! Hvala vam! “euforično je napisao američki predsjednik.

Trumpovo oduševljenje lijekom nije splasnulo, iako je to tek jedan od mnogih lijekova koji se proučavaju, a niti jedan još nije dokazano učinkovit. Francuska studija stiže sa Mediterranee Infection University Hospital Institute u Marseilleu. Počela je s 26 pacijenata. Troje je otpalo jer su završili u jedinici intenzivne njege. Jedan pacijent je umro, a peti je prestao uzimati lijek zbog povraćanja. Šesti pacijent, ispostavilo se, nije ni imao koronavirus.

Izostavljanje pacijenata koji su uzimali lijek, a nije im pomogao, nije baš znanstveni pristup. Za ostalih 20 pacijenata preostalih u studiji, francuski znanstvenici zaključuju da su pacijenti 100 posto” izliječeni od virusa”. Ne pojašnjavaju što bi to značilo.

Ozbiljni centri istražuju hidroksiklorokin

Caplan objašnjava da i bez obzira na ovakav pristup, studija na tako malo sudionika je bez značaja. Nekoliko centara istražuje hidroksiklorokin, uključujući Harvard, Columbiju, NYU i Henry Ford Health System u Detroitu.

Dr. Tracey koji isto istražuje lijek kaže da bez obzira na manjkavu francusku studiju, lijek treba proučiti da se vidi djeluje li i koliko je siguran. On napominje da hidroksiklorokin ima protuupalna svojstva. Američka uprava za hranu i lijekove odobrila je njegovu upotrebu protiv lupusa i reumatoidnog artritisa. On može pomoći pacijentima koji imaju “citokinsku oluju”, potencijalno smrtonosni upalni proces.

Puno malih studija pokazale su da lijek može djelovati na ljudima u laboratoriju, a na važna pitanja nikada nije odgovoreno u kliničkom ispitivanju. “Važno je saznati djeluje li i koliko je siguran na ljudima koji se zaraze s COVID-19”napominje dr. Tracey.