Drama u svemiru. Trojica astronauta zbog rupe u Sojuzu nemaju se kako vratiti na Zemlju

Oštećenje na kapsuli nastalo je prilikom udara mikrometeorida

Russian cosmonauts Sergey Prokopyev (2R) and Dmitri Petelin (R) and NASA astronaut Frank Rubio, members of the International Space Station (ISS) Expedition 68 main crew, arrive to board the Soyuz MS-22 spacecraft prior to the launch at the Russian leased Baikonur cosmodrome in Kazakhstan on September 21, 2022. (Photo by Dmitry LOVETSKY / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Rusija će sljedećeg mjeseca lansirati letjelicu do Međunarodne svemirske postaje (ISS), kako bi spasila tri člana posade koji su zapeli u orbiti, nakon što je njihovu kapsulu Sojuz MS-22, kojom su stigli na ISS, pogodio i oštetio meteoroid. Na kapsuli, koja je spojena na ISS, nastalo je veliko napuknuće trupa, što je dovelo do raspršivanja rashladne tekućine u svemir i prekida planirane svemirske šetnje za par ruskih kozmonauta, piše The Guardian.

Ruska svemirska agencija Roscosmos rekla je da udar meteoroida nije izazvao neposrednu prijetnju posadi svemirske postaje, no izazvao je zabrinutost oko toga mogu li se svi s ISS-a vratiti na Zemlju dogodi li se neka hitna situacija. Budući da je curenje rezultiralo višim temperaturama u kabini, Sojuz MS-22 proglašen je neprikladnim, ostavljajući samo jednu operativnu “kapsulu za spašavanje” priključenu na ISS – svemirsku letjelicu SpaceX Crew Dragon. Na svemirskoj stanici nalazi se sedam ljudi, ali kapsula SpaceX ima samo mjesta za njih četvero.

U spas stiže prazan zamjenski Sojuz

Nakon razmatranja svih opcija, Roscosmos je odlučio ubrzati planirano lansiranje Sojuza MS-23 s nekog termina u ožujku na 20. veljače, kako bi se mogao iskoristiti za prijevoz ruskih kozmonauta Sergeja Prokopjeva i Dmitrija Petelina te američkog astronauta Francisca Rubija natrag na Zemlju. No, ako se u tjednima prije toga na ISS-u pojavi “posebno kritična” situacija, odlučio je Roscosmos, razmotrit će se mogućnost korištenja oštećenog Sojuza MS-22 za spašavanje posade.

U početku je planirano da Sojuz MS-23 na ISS doleti s tri nova člana posade, ali će krenuti prazan kao letjelica za spašavanje. Šef Roscosmosa Jurij Borisov nije rekao kada će se Prokopjev, Petelin i Rubio vratiti na Zemlju tim rezervnim Sojuzom. No, Roscoscmos je rekao da će se oštećeni MS-22 vratiti bez posade kada stigne zamjena.

Sojuz ima rupu promjera oko jednog milimetra

Mikrometeoroidi, prirodni komadići stijena ili metala koji mogu biti mali poput zrnca pijeska, predstavljaju značajnu opasnost za ljudske svemirske letove. Jure oko Zemlje brzinom od oko 27.400 km/h, što je puno brže od brzine metka.

Roscosmos je rekao da je promjer mikrometeoroida koji je pogodio priključenu kapsulu Sojuz bio malen, stvarajući rupu u kapsuli promjera od samo jednog milimetra. Ipak, izazvao je značajnu štetu, a slike NASA TV-a prikazuju bijele čestice nalik snježnim pahuljama koje izlaze iz stražnjeg dijela.

“Svemirsko smeće”, koje je napravio čovjek, također može oštetiti opremu. Rusija je 2021. godine raznijela jedan od vlastitih satelita u raketnom testu koji je stvorio oblake šrapnela.

Svemirska utrka se sada odvija između SAD-a i Kine

Svemir je ostao rijetko područje suradnje između Moskve i Washingtona otkako je Rusija napala Ukrajinu. ISS je lansiran u fazama, počevši od 1998. godine, u vrijeme povećane suradnje SAD-a i Rusije gotovo desetljeće nakon završetka Hladnog rata. Staroj svemirskoj postaji predodređeno je da se “deorbitira” 2031. godine, s planiranim spuštanjem na neku udaljenu točku na Pacifiku.

U međuvremenu se zahuktava nova svemirska utrka između SAD-a i Kine. Pekinški svemirski program je 2021. godine uspostavio svoju prvu svemirsku stanicu s posadom koja kruži oko Zemlje. Očekuje se da će 70 tona teška postaja Tiangong, što znači “nebeska palača”, raditi najmanje 10 godina.