Drevni vulkan u Americi skriva najveće zalihe litija ikada pronađene

Erumpirao je prije 16 milijuna godina i magma je obogatila tlo litijem

FOTO: CNBC/screenshot

Rezultati nove studije, objavljene u stručnom časopisu Science Advances, sugeriraju da kaldera McDermitt, koja se nalazi na granici između Nevade i Oregona, sadrži više nego dvostruko veću koncentraciju litija nego bilo koji drugi sloj gline na svijetu.

Riječ je o ukupno oko 20 do 40 milijuna metričkih tona litija, piše Science Alert.

Mnogi znanstvenici, stočari i ekolozi zabrinuti su zbog nedavne odluke američke vlade da izda odobrenje za rudnik litija Thacker Pass koji se nalazi u kalderi McDermitt, zemlji koja je sveta za nekoliko domorodačkih plemena, na kojoj se nalaze dragocjena staništa divljih životinja.

Učinak na okoliš

Danas je litij za proizvođače automobila poput zlata. Koristi se za izradu baterija u električnim automobilima, a kako bi se zadovoljila rastuća potražnja, procjenjuje se da će do 2040. godine trebati milijun metričkih tona litija.

Žurba za iskapanjem više litija mogla bi imati ozbiljno negativan utjecaj na prirodu i ljude. Iskapanja i radnje oko litija mogu uništiti ekosustave, iscrpiti podzemne vode i proizvesti tone otpada. Tijekom proizvodnje litijskih baterija izgaraju i fosilna goriva.

Magma obogatila tlo litijem

Ovaj vulkan erumpirao je prije 16 milijuna godina. Vruća tekuća magma prodrla je kroz pukotine na tlu i obogatila glineno tlo litijem, tvrde stručnjaci iz kompanije Lithium Nevada koja je vlasnik projekta i koja je financirala istraživanje Sveučlišta Oregon i novozelandskog istraživačkog instituta GNS Science.

Većina gline u kalderi naziva se magnezijev smektit poznat i drugdje u svijetu kao izvor litija. Najjužniji rub kaldere sadrži neobičnu vrstu gline, nazvanu ilit, posebno koncentriranu litijem.

Ugrožene mnoge životinjske vrste

Stočari su zabrinuti da će rudnik litija uzrokovati pad podzemnih voda, a studija zaštite okoliša pokazala je moguće opasnosti za antilope, tetrijebe i sure orlove koji su posebno svete ptice za domorodačke narode.

Tacker Pass je dom nekoliko domorodačkih naroda koji ovdje love jelene, čuvaju autohtone voćnjake trešanja i traže tradicionalne lijekove.

Udruge bjesne

To je i mjesto krvavog masakra, tu su američki vojnici 1865. godine ubili 31 pripadnika plemena Paiute. Mnoge okolne spilje bile su utočište pripadnicima plemena. Skrivajući se u njima izbjegli su da ih vojnici ne zarobe i pošalju u rezervate prije više od jednog stoljeća.

Izgradnja rudnika na ovome mjestu je kao oskvrnuće Pearl Harboura ili groblja Arlington, ističu udruge.

“Borba protiv klimatskih promjena ne može biti izgovor za uništavanje. Ne može se zaštiti okoliš uništavajući ga.”