Dva tinejdžera u Sjevernoj Koreji osuđena su na 12 godina teškog rada zbog gledanja južnokorejskih serija

Osuđeni su prema Zakonuo odbacivanju reakcionarne ideologije i kulture koji je izglasan 2020. godine

FOTO: ABC News/screenshot

Dva tinejdžera iz Sjeverne Koreje osuđeno su na 12 godina teškog rada zbog gledanja južnokorejske televizije. U videu iz Sjeverne Koreje, koji je prvi objavio BBC, vidi se dvoje 16-godišnjaka, u sivim kombinezonima, kako na stadionu stoje ispred stotina učenika dok ih uniformirani policajci kritiziraju jer nisu “duboko razmislili o svojim postupcima”.

Vjeruje se da je video nastao 2022. godine i da se koristi kao prijetnja građanima Sjeverne Koreje, javlja NBC News. Sjeverna i Južna Koreja tehnički su u ratu od 1953. godine kada je primirje okončalo trogodišnji Korejski rat.

Otkriven im je identitet

Čelnici obaju strana desetljećima su službeno tražili ponovno ujedinjenje. Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un rekao je da oni više neće tražiti ujedinjenje s Južnom Korejom, objavila je KCNA, državna novinska agencija.

Narator u videu kaže da tinejdžeri imaju samo 16 godina i da su sami sebi uništili budućnost, otkrivena su njihova imena i kućne adrese.

Raste broj prebjega

Sjeverna Koreja je od pandemije još izoliranija. Turisti iz Rusije uskoro će biti prvi posjetitelji koji će u zemlju ući od zatvaranja, objavljeno je ranije ovog mjeseca.

Iz Sjeverne Koreje je prošle godine u Južnu prebjeglo 196 ljudi, trostruko više nego u posljednje dvije godine.

Osuđeni prema zakonu iz 2020. godine

Zakon o odbacivanju reakcionarne ideologije i kulture, citiran u videu, donesen 2020. godine, omogućio je vlastima da osude prekršitelje na smrtnu kaznu za uvoz ili distribuciju knjiga i bilo kojeg drugog materijala koji se odnosi na južnokorejsku kulturu.

Nekada su maloljetnike slali u radne logore, a kazna nije prelazila pet godina. Još 2018. godine južnokorejski glazbenici nastupali su u Pjongjangu pred stotinama građana, pa i samim Kimom. Tada je Kim navodno pljeskao i rekao da je duboko dirnut nastupom.

Od tada vlada kritizira sjevernokorejske žene koje usvajaju strane stilove, nose kratke hlače i boje kosu.