Dvostruka mutacija koronavirusa dan nakon Indije pronađena u Kaliforniji. Stručnjaci još ne znaju puno

Kao i većina novinh sojeva, brzo se širi

Advance head up display of electron microscope scanning airborne virus outbreak showing the anatomy of the virus in close up details
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Znanstvenici sa Sveučilišta Stanford otkrili su u Kaliforniji novu varijantu koronavirusa koja se prvi puta pojavila u Indiji. Varijanta još nema ime, a BBC je naziva dvostrukim mutantom. Izazvala je zabrinutost znanstvenika jer ne sadrži samo jednu nego dvije zabrinjavajuće mutacije u genetskom sastavu koje su primijećene u drugim varijantama.

“Ne znamo još kako se te dvije mutacije ponašaju kada su u paru. Imamo razumnu količinu informacija o obje varijante ali ne znamo kakva im je interakcija”, kazao je dr. Benjamin Pinsky, direktor virološkog laboratorija na Stanfordu, prenosi LA Times.

Brzo se širi

Nova inačica je odgovorna za otprilike 15 do 20 posto slučajeva bolesti u državi Maharashtra u Indiji i identificirana je 24. ožujka. A dan kasnije inačica je nađena kod pacijenta sa područja zaljeva San Francisco. “Brzo širenje po svijetu je impresivno i zabrinjavajuće”, kaže Pinsky.

Laboratorij Stanford identificirao je jedan slučaj zaraze i sedam vjerojatnih slučajeva s područja Zaljeva. Niti jedna druga varijanta virusa nema kombinaciju ove dvije mutacije.

Cjepiva štite od smrti

Pojava nove mutacije naglašava koliko će biti važno brzo cijepljenje što većeg broja ljudi. Obolijevanje osobe koja ima slab imunološki sustav moglo bi biti plodno tlo za pojavu novih varijanti jer ako se virusa ne riješite brzo, imat će priliku za imunološku selekciju unutar bolesne osobe i postat će još robusniji.

Jedini način da zaustavimo virus i njegove mutacije je usporavanje širenja. Vjeruje se da je imunitet koji stvara cjepivo bolji od onog koji ostavlja preboljena bolest. I dok se misli da neke varijante rezultiraju blagim smanjenjem učinkovitosti nekih cjepiva, stručnjaci kažu da se smanjenje odnosi samo na blagu i umjerenu bolest. Cjepiva koja su sada dostupna i ona u fazi izrade u osnovi 100 posto štite od smrti čak i na mjestima gdje je raširenost virusa velika.