Ovo je sedam digitalnih knjižnica na kojima možete besplatno preuzeti e-knjige

Razvoj tehnologije omogućuje korisnicima da u samo jednom uređaju imaju neograničenu riznicu knjiga dostupne na klik

FOTO: Pexels

Zbog praktičnost i jednostavnog pristupa širokom izboru sve veći broj ljudi okreće se raznim e-čitačima i Kindle modelima dajući im prednost nad fizičkim knjigama. Navike se mijenjaju, evoluiraju, a razvoj tehnologije omogućuje korisnicima da u samo jednom uređaju imaju neograničenu riznicu knjiga dostupne na klik. Možda sva štiva nije moguće pronaći na hrvatskom jeziku, ali postoji cijeli niz onih koje imaju svoje prijevode i u digitalnim formatima.

I dok na Amazonu korisnici imaju pristup milijunima različitih naslova za čitanje, samo nekolicina njih je besplatna. Upravo zbog toga pretražili smo internet i pronašli digitalne knjižnice na kojima je moguće besplatno preuzeti e-knjige i audio-knjige. U nastavku donosimo sedam digitalnih knjižnica za besplatne e-knjige, uključujući i one sa prijevodima na hrvatski jezik.

Besplatne elektroničke knjige BEK

Projekt Besplatne elektroničke knjige, ili skraćeno BEK, započelo je Društvo za promicanje književnosti na novim medijima još u 2001. godini. Projekt i danas uspješno nastavlja s radom, a u sklopu biblioteke “Online” objavljuju se naslovi suvremenih domaćih autorica i autora koji se diče svojim ugledom i nagradama. Tu su još i pjesnički i prozni naslovi suvremenih domaćih autorica i autora, bili oni nagrađivani ili još neafirmirani, tako da svatko može pronaći pravu e-knjigu koja mu najviše odgovara stilom i sadržajem. Tijekom 2022. godine, objavljena su 24 nova naslova, tako da ih sada sveukupno na stranici ima 287, a ta se brojka konstantno povećava.

BEK
Screenshot

Eknjiga.hr

Elektronička knjižara eknjiga.hr diči se svojom bogatom ponudom naslova na hrvatskom jeziku za sve koji su željni dobre literature na materinjem jeziku. Ova stranica u svojoj bazi sadrži preko 1000 naslova u područjima publicistike, beletristike te popularne psihologije. Iako je za ove e-knjige potrebno izdvojiti nešto novca, na portalu je moguće kreirati i vlastitu mini-knjižnicu koja služi kao svojevrsna lista želja, pa se tako e-knjige mogu organizirati prema onima koje smo pročitali ili tek želimo pročitati.

Tu je još i Eknjiga aplikacija putem koje je e-knjige moguće čitati i na pametnim telefonima. Uz ovu knjižaru na dlanu, moguće je kupiti željene knjige po pristupačnim cijenama i bez prostornih ili vremenskih ograničenja.

Eknjiga.hr
Screenshot

E-lektire

Portal E-lektire namijenjen je svim učenicima osnovnih i srednjih škola, ali dostupan je i odraslima koji se žele podsjetiti i ponovno pročitati neke od omiljenih naslova literature koja je bila ili je još uvijek na popisu obvezne lektire u školama. Ova riznica književnih ostvarenja domaćih i stranih pisaca dostupna je svima koji se odluče lako i jednostavno registrirati na stranici.

Na portalu E-lektire tako se mogu naći cijenjeni i popularni naslovi autora kao što su Karel Čapek, Jacob i Wilhelm Grimm, James Joyce, Franz Kafka, Damir Karakaš i Selma Lagerlöf, a i mladima i starijima preporučuje se još jednom zaviriti u lektiru koju se sada može čitati i besplatno u formatu e-knjige te se tako podsjetiti na pouke koje nam svaka od njih nudi.

Elektire
Screenshot

OpenLibrary

Osnovan 1996. tijekom uspona javnog pristupa internetu, Internet Archive: Open Library je online knjižnica i repozitorij čija je misija arhivirati što je moguće više digitalnog svijeta, uključujući web stranice, glazbu i e-knjige. Digitalna knjižnica stranice ima impresivnu zbirku e-knjiga u javnoj domeni i djela zaštićenih autorskim pravima koja se dijele uz odgovarajuće dozvole.

Sav sadržaj na ovoj platformi dostupan je javnosti bez naknade. Stranica sadrži milijune knjiga i različitih tekstova koji su besplatno dostupni za preuzimanje, što je čini jednim od najlakših mjesta za pronalaženje besplatnih e-knjiga na internetu.

OpenLibrary
Screenshot

Google Play Books

Google Play Books još su jedan jednostavan način za punjenje naših digitalnih polica plaćenim i besplatnim e-knjigama. Aplikacija je nevjerojatno intuitivna, što olakšava pohranjivanje i organiziranje digitalne knjižnice prema žanru, seriji ili bilo kojem drugom kriteriju. Ako na kraju ipak kupimo knjigu, ona zauvijek ostaje na našem računu te imamo pristup knjizi na bilo kojem uređaju. Aplikacija također ima ogromnu biblioteku besplatnih e-knjiga kojima svatko može pristupiti sa svojim Google računom. Možda će trebati malo pregledati i prilagoditi filtre u trgovini, ali Google Play Books imaju više od 10 milijuna besplatnih e-knjiga dostupnih za preuzimanje, s tim da nema troškova niti naknade za pretplatu – korisnici mogu jednostavno pregledavati popise i odabrati one koje žele da se pojave u njihovoj Google knjižnici.

Mnogi od besplatnih naslova djela su u javnoj domeni koja ne podliježu zakonima o autorskim pravima. Ova kategorija uključuje bezvremenske klasike i favorite kao što su djela Sir Arthura Conana Doylea. Međutim, besplatne ponude ne zaustavljaju se na klasicima. Google Play Books također prikazuju opsežan popis suvremenih djela koja su autori poslali ili zatražili da budu javno dostupna.

Google Play Books
Screenshot

Manybooks

Manybooks je počeo kao platforma za pomoć novopečenim autorima da objave svoja djela i steknu sljedbenike. Od tada se razvio u sveobuhvatno spremište za e-knjige. Sve knjige na stranici potpuno su besplatne i legalne za preuzimanje. Iako kolekcija Manybooks uključuje širok raspon djela iz javne domene, najbolji dio je način na koji stranica pomaže promovirati nove autore. Koristi se kao polazište za autore da objave svoje knjige, dobiju povratne informacije od čitatelja i počnu graditi publiku.

Mnogi će autori besplatno objaviti prvu knjigu u nizu kao strategiju za angažiranje čitatelja i traženje povratnih informacija. Ovaj pristup otvara put čitateljima da otkriju manje poznate, ali talentirane pisce.

manyBooks
Screenshot

Project Gutenberg

Osnovan 1971. godine, Project Gutenberg bio je pionirska sila u besplatnoj distribuciji e-knjiga široj javnosti. Njegova trajna misija je “poticati stvaranje i distribuciju e-knjiga.” Njegov osnivač, Michael Hart, zamislio je važnu ulogu računala u pohranjivanju i širenju informacija, posebice knjiga i literature. Shvatio je da se jednom digitalizirane informacije mogu beskonačno umnožavati i dijeliti, obogaćujući društvo slobodnim pristupom.

Osim e-knjiga u raznim formatima, Project Gutenberg nudi i širok raspon audio knjiga. Ova kolekcija uključuje audio knjige volontera i glasovnih glumaca koje prepričavaju ljudi, kao i čitanja generirana umjetnom inteligencijom, nudeći korisnicima širok spektar iskustava slušanja koja inače ne bi bila dostupna.

Projekt Gutenberg
Screenshot