Epidemiolozi mole Beroša da im pomogne, poslali su mu 11 zahtjeva: 'Ovo više nema smisla. Uozbiljite se'

Predlažu kako unaprijediti rad na suzbijanju Covid-19 bolesti i kako pomoći opterećenoj epidemiološkoj struci

21.08.2020., Sibenik - Ne smanjuje se broj turista koji se testiraju ispred odjela Centra Objedinjenog bolnickog prijema - OHBP u Sibeniku na COVID-19.
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Epidemiolozi okupljeni u Hrvatskom epidemiološkom društvu prije nekoliko su dana pisali ministru Viliju Berošu, navodeći 11 zahtjeva, odnosno prijedloga kako bi se unaprijedio rad na suzbijanju Covid-19 bolesti i kako bi se pomoglo opterećenoj epidemiološkoj struci. “Sve ovo više nema smisla. Ljudi, uozbiljite se. Osjećamo se kao zadnji kreteni, mjesecima smo građani drugog reda jer se netko buni što god mi napravili”, kazao je za Jutarnji doktor Miroslav Venus, predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva, referirajući se na predložene zahtjeve ministru.

Ističe, prijedloge su 28. kolovoza odnijeli ministru Berošu koji ih je saslušao i, kaže Venus, pozvao suradnike kojima je dao upute za rješavanje problema. A što konkretno epidemiolozi predlažu Berošu? Prvo, traže da se specijaliste epidemiologe oslobodi određenih zadataka koje, nakon kraće edukacije, mogu provoditi drugi. “Smatramo da je krajnje vrijeme da nas se oslobodi određenih zadaća koje nisu stručne epidemiološke prirode, poput odgovaranja na brojne upite građana o određenim informacijama koje mogu dati i drugi”, predlažu.

Ponovno uvesti broj 113

Njihov je prijedlog, stoga, da se brojevi mobitela dežurnih epidemiologa po županijama maknu s TV ekrana “jer nas bespotrebno opterećuju i time otežavaju provedbu protuepidemijskih mjera”. Predlažu i ponovno uvođenje broja 113 kako bi svi zainteresirani mogli dobiti tražene informacije. Traže i da se epidemiologe oslobodi davanja kliničkih savjeta pacijentima sa zdravstvenim tegobama. Predlažu provođenje naglašene kampanje kojom bi se građane osvijestilo da takav savjet trebaju tražiti od svojih liječnika obiteljske medicine ili liječnika u hitnoj medicinskoj službi.

Smatraju ključnim uključiti liječnike obiteljske medicine u vođenje brige o vlastitim osiguranicima koji se razbole od bolesti COVID-19, budu pozitivni na SARS-CoV-2 virus, odnosno budu stavljeni u samoizolaciju. Liječnici obiteljske medicine, ističu epidemiolozi, trebali bi i izdavati nalaze svojim osiguranicima nakon provedenog testiranja na SARS-CoV-2 virus.

Predlažu i da se pojača i proširi sastav epidemiološkog tima za još jednog magistra sanitarnog inženjerstva koji bi mogao preuzeti dio poslova specijaliste epidemiologa koji se odnosi na vođenje administracije oko upisivanja zaraženih i njihovih kontakata u program.

Novi model samoizolacije

Epidemiolozi predlažu i unutarnju preraspodjelu postojećih specijalista unutar zavoda kako bi pomogli u savladavanju pandemije, kao i angažiranje liječnika pod nadzorom za rad u Covid ambulantama. Traže i hitno raspisivanje specijalizacije iz epidemiologije koje će biti financirane od strane Ministarstva zdravstva i odmah specijalizante staviti na raspolaganje po zavodima za javno zdravstvo kako bi pomogli u savladavanju pandemije COVID-19 bolesti.

Predlažu i da se svim zavodima omogući korištenje zajedničkog software-a za praćenje oboljelih, zaraženih, kao i njihovih kontakata, te uvođenje obavještavanja putem SMS poruke, kao i da se svim zavodima za javno zdravstvo nabave aparati za testiranje. Predlažu i novi model za upućivanje u samoizolaciju. “Virus SARS-CoV-2 u lokalnoj je transmisiji pa mjere nošenja maski, fizičke distance, higijene i dezinfekcije vrijede za sve.

U samoizolaciju bi trebalo stavljati samo kontakte ako su iz strateških djelatnosti – zdravstvene djelatnike i osobe koje rade u staračkim domovima. Svi ostali kontakti radili bi svoj posao uz ionako predviđene mjere opreza”, pojasnili su epidemiolozi Jutarnjem svoj posljednji prijedlog. Dodaju, neka od rješenja ne zahtijevaju dodatno vrijeme i novac; s njihovom bi se provedbom moglo početi već danas.