EU će ove godine zabraniti insekticide koji ubijaju pčele, objasnili smo zašto je to stvarno važno

Osim što utječu na plodnost pčela, kroz vodu i usjeve, utječu i na druge vrste

FOTO: FOTO: INTERNET ARCHIVE BOOK IMAGES/FLICKR

Zbog brige za okoliš, insekticidi s neonikotinoidima, u Europi će postati zabranjeni za korištenje na otvorenom. Europska unija, nakon privremene zabrane korištenja tri neonikotinoida, planira zabraniti upotrebu ovih najraširenijih insekticida u nastojanju da zaštiti pčele i druge važne insekte koji oprašuju biljke. Zabranu su, prije nekoliko dana, odobrile zemlje članice, ciljajući na komponentu insekticida, neonikotinoide, a očekuje se da će zabrana stupiti na snagu do kraja godine.

Takvi se insekticidi tako više neće moći koristiti na otvorenom ali će biti još uvijek dozvoljeni unutar staklenika. Inače, neonikotinoidi su se počeli koristiti krajem osamdesetih godina kao sigurnija varijanta starijim insekticidima koji su bili puno otrovniji. Međutim, sve je više dokaza, prikupljenih brojnim istraživanjima, o problemima i uništavanju okoliša zbog njihove upotrebe.

Mogu se pronaći na svim usjevima i u vodi

Problem je što su oni vrlo efikasni u razaranju živčanih stanica insekata koji ih progutaju. Većina kukuruza, soje i pšenice koje se danas siju prekriveno je neonikotinoidima. Kako usjevi rastu, inkorporiraju neonikotinoide u svoja tkiva, što ih čini otrovnima za sve kukce koje ih grickaju. Uz to, čak i pelud, nektar, biljni sokovi i čak uvelo lišće sadrže neonikotinoide.

Problem tu ne staje jer se oni nalaze u tlu i otapanjem u vodi, dospijevaju u potoke, rijeke, jezera, a moguće i u obalne zone, kaže međunarodno udruženje znanstvenika, Task Force on Systemic Pesticides. “Neonikotinoidi su 5 do 10 tisuća puta toksičniji od DDT-ja (dihlor-difenil-trihloretan)”, kaže Jean-Marc Bonmatin iz francuskog Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja.

Uzrokuju pad populacije insekata

Od prije se povezuju i sa sterilizacijom muških pčela. Ne samo da su ovi insekticidi povezani s padom populacije pčela i drugih oprašitelja, već se sumnja da uzrokuju pad populacije drugih vrsta insekata, kao i šišmiša i ptica koje se hrane insektima. Oni oštećuju i za zemlju iznimno važne gliste, pokazalo je četverogodišnje istraživanje.

EU je već prije zabranila korištenje neonikotinoida na usjeve koji cvatu i privlače pčele, a otprilike tri četvrtine usjeva koje koristimo za hranu, oprašuju pčele. Najgore je što se insekticidi koriste posvuda, u kućanstvu, vrtovima, na farmama, u staklenicima, voćnjacima, parkovima i šumama. Ako na proizvodu piše da ubija insekte, najvjerojatnije sadrži jedan od sedam poznatih nikotinoida, piše National Geographic.