Filteri cigareta postaju sve veći problem za Zemlju; sad je otkriveno kako utječu na biljke

Filter se radi od vrste bioplastike koja se razgrađuje desetljećima

Burning Cigarette Seamless Pattern on Green Background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Najzastupljeniji oblik zagađenja plastikom na Zemlji nisu plastične vrećice ili slamke. Najgori su cigaretni filteri, tvrde znanstvenici. Svake godine 4,5 trilijuna cigaretnih filtera pušači bacaju na pod, umjesto da ih odlažu u smeće ili pepeljare, piše Inverse Daily.

Moguće je da vam zagađenje okoliša filterom cigareta izgleda beznačajno ali s vremenom ono donosi posljedice. Nedavno su znanstvenici sa sveučilišta Anglia Ruskin otkrili da otpad cigareta znatno šteti biljkama. U radu, objavljenom u srpnju u časopisu Ecotoxicology and Environmental Safety, izvijestili su kako prisutnost filtera u tlu šteti klijanju i rastu biljaka.

Od teško razgradive bioplastike

Glavna autorica studije, doktorica znanosti Dannielle Green, kaže da, iako je uobičajeno da opuške viđamo svuda po parkovima i ulicama, ovo je prva studija koja pokazuje njihov utjecaj na biljke. Pušači misle da se opušci brzo razgrađuju i ne smatraju ih nekim problemom. A ustvari, filter je načinjen od vrste bioplastike koja se razgrađuje godinama, ako ne i desetljećima.

Green i njezin tim pregledali su 3 najveća parka u engleskom Cambridgeu, i našli prosječno 2.6 opuška po kvadratnom metru. Odbačeni filteri sadrže bezbroj kemikalija koje nastaju pušenjem duhana, a neki i dalje sadrže ostatke dima.

Utječu na rast i produktivnost biljaka

Znanstvenici su na uzorcima djeteline ispitivali kako opušci djeluju na klijavost i duljinu izdanaka djeteline. Ustanovljeno je da su klijanje i duljina izdanaka djeteline smanjeni za 28 posto, trave oko 13 posto. Djetelina je imala 57 posto manju težinu u korijenu. Filteri cigareta smanjuju rast i kratkoročno mijenjaju produktivnost biljaka.

Već je ranije utvrđeno da opušak cigareta može kontaminirati biljke nikotinom, ali sada se pokazuje i da nekorištena cigareta šteti biljkama i da je filter najvjerojatnije previdjeli izvor oštećenja za biljke. Većina filtera za cigarete sastoji se od 12000 vlakana acetat celuloze koja se u okolišu razgrađuje 7.5 do 14 godina. Tim ovih znanstvenika pretpostavlja da kemikalije zvane plastifikatori, a koje se dodaju vlaknima da bi bila fleksibilnija, mogu napraviti štetu.

Porez na zagađenje i vraćanje filtera

S nešto više od milijardu pušača na svijetu, najneposrednije rješenje problema dr. Green vidi u deponiranju cigareta u kojima će proizvođači vraćati novac za prikupljene filtere. San Francisco je već poskupio kutiju cigareta za 60 centi, kao porez na zagađenje, odnosno način prikupljanja novca koji će se koristiti za čišćenje odbačenih filtera.

Neki se znanstvenici zalažu za prestanak upotrebe filtera ali filteri blokiraju opasne kemikalije u dimu, no ujedno omogućuju dublje udisanje i inhaliranje dima.