Fora vijest. Arheolozi su u Kini pronašli ostatke piva starog devet tisuća godina

Arheolozi tvrde da drevno pivo nije nalik onome koje imamo danas

FOTO: Ilustrativna fotografija/Unsplash

Arheolozi su na jugoistoku Kine pronašli ostatke piva koje se pilo prije 9000 godina. Posude s drevnim talogom nalazile su se u blizini dva ljudska kostura što ukazuje na to da su ožalošćeni možda konzumirali napitak u čast umrlih, piše Gizmodo. Nalazi su nedavno objavljeni u časopisu PLOS One.

Nekoliko lonaca s dugim vratom otkrivenih u jamama na arheološkom nalazištu Qiaotou, u gradu Yiwu, provinciji Zhejiang, sadržavalo je škrob, fosilizirane biljne ostatke i ostatke plijesni i kvasca, što ukazuje na to da je u njima nekada bilo fermentirano alkoholno piće. Glavni autor studije, Jiajing Wang, arheolog s Darmouth Collegea kaže da drevno pivo nije nalik onome koje imamo danas. Vjerojatno se radilo o blago fermentiranom i slatkom piću, mutne boje.

Pokušava se utvrditi značaj tog pića

Science Alert piše da arheolozi pokušavaju djelomično utvrditi vrijednost koju su drevni ljudi pridavali određenoj hrani, uzimajući u obzir koliko ju je bilo teško prikupiti ili proizvesti. S obzirom na sastojke i proces kuhanja koji su uključeni u izradu piva, znanstvenici sugeriraju da je to možda bio dio ceremonije pokopa.

Posude pronađene na arheološkom nalazištu Qiaotou jedne su od najstarijih oslikanih keramika na svijetu. Područje oko nalazišta je veliki proizvođač riže ali 7000 prije Krista, uzgoj žitarica bio je tek na početku. Osim što su pivari koristili zrna riže u piću, čini se da su dodavali rižine ljuske kao sredstvo za fermentaciju. Plijesan u loncima djelovala je kao pokretač procesa vrenja piva iako kažu da nije sigurno da su namjeravali proizvoditi alkoholno piće.

Alkohol je zbližavao ljude u davna vremena?

Iako nisu poznavali biokemiju povezanu sa zrncima riže koja bi postala pljesniva, vjerojatno su promatrali proces fermentacije i koristili ga metodom pokušaja i pogreške. Raniji primjeri proizvodnje piva zabilježeni su u mediteranskoj regiji, kao pivo koje su stari Natufijci pravili od pšenice, zobi, ječma i drugih sastojaka u današnjem Izraelu, a datiraju prije 13.000 godina.

Neki znanstvenici smatraju da je proizvodnja alkoholnih pića pomogla izgradnji društvenih odnosa i potaknula veću suradnju u davna vremena. Autori ove studije kažu da je to mogao biti faktor postupnog razvoja složenih društava za uzgoj riže u sljedećih 4000 godina u Zhejiangu.