Foto. Kod Dubrovnika tražili kljunaste kitove, naišli na ova predivna i prilično zaigrana bića: 'Posrećilo nam se'

U grupi ih je bilo 15-ak, mladih i odraslih

Istraživači Instituta Plavi svijet imali su bliski susret sa skupinom glavatih dupina u moru zapadno od Dubrovnika. Iako su prvenstveno bili u potrazi za Cuvierovim kljunastim kitovima u južnom Jadranu, stručnjaci su susreli 15-ak jedinki glavatih dupina koji su im se radoznalo približili i omogućili im da naprave ove senzacionalne fotografije.

Inače, glavati dupini rasprostranjeni su po cijelom svijetu u umjerenom i tropskom pojasu. Pojavljuju se i u cijelom Sredozemnom moru te u južnom Jadranu.

“Nisu svakodnevna vrsta dupina koju srećemo u kanalima i u blizini otoka jer žive u otvorenom moru. Poznajemo ovu vrstu iz Jadrana, ali nikada je ranije nismo istraživali jer nam je bila nedostupna. Sada nam se posrećilo jer smo išli istraživati kljunaste kitove i naletjeli na glavate dupine”, rekao je za 24 sata Duško Holcer, jedan od istraživača i viši kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu.

‘Nisu nas se plašili’

Uglavnom se hrane lignjama i drugim glavonošcima. Glavati dupini narastu do četiri metra u dužinu te imaju između 300 i 500 kilograma. Mladunci, dugi nešto više od metra kad se okote, imaju jednobojnu tamno sivu kožu koja tijekom odrastanja postaje tamna, gotovo crna, a kako stare postaje sve svjetlija.

“Nisu nas se plašili, naprotiv, vrlo radoznalo su nam pristupili. U grupi ih je bilo 15-ak, mladih i odraslih. Odmah su došli do danas, a brod, katamaran i gliser su pratili. Zadržali smo se s njima nekih pola sata i snimili ih”, dodaje Holcer.

Tijekom života glavati dupini na koži i leđnoj peraji nakupljaju izražene ožiljke. Kod starijih jedinki ponekad je teško znati uzrokuje li gotovo bijelu boju starost ili velika količina ožiljaka. Ožiljke uzrokuju ogrebotine od zuba tijekom društvenih interakcija, plijen ili paraziti.