Francuska zbog onečišćenja zabranila kratke domaće letove

Zabrana se odnosi na putovanja koja vlakom traju kraće od 2,5 sata, a dio je veće inicijative za smanjenje stakleničkih plinova

This photograph taken on April 12, 2023 shows a Dassault Falcon 900 airplane parked on the tarmac of Le Bourget Airport in Le Bourget, Northern Paris. (Photo by Thomas SAMSON / AFP)
FOTO: AFP

Kao doprinos borbi protiv klimatskih promjena Francuska je službeno zabranila domaće letove ne kratkim destinacijama, za putovanja koja vlakom traju kraće od 2,5 sata, javlja CNN. “Ovo je bitan korak u smanjenju emisije stakleničkih plinova”, kazao je Clement Beaune, francuski ministar prometa u izjavi za CNN.

“Dok se nemilosrdno borimo za dekarbonizaciju ne možemo naći opravdanje za korištenje zrakoplova između gradova koji se mogu povezati vlakom redovito, brzo i učinkovito”, dodaje Beaune.

Zasad ukinute tri rute

Inicijativa će trajati najmanje tri godine. Nakon tog perioda dužnosnici će procjenjivati uspjeh i odlučiti kako dalje, piše The New York Times. Prema Forbesu, 17 od 20 najprometnijih zračnih ruta u Europi kraće je od 700 kilometara, udaljenost na kojoj međugradski vlakovi mogu ponuditi brže, čišće i održivije putovanje.

Za sada su ukinute tri rute, iz zračne luke Pariz-Orly prema Nantesu, Bordeauxu i Lyonu, i odnosi se na rute koje imaju vezu vlakom nekoliko puta dnevno, prema rasporedu koji omogućuje putnicima da na odredištu provedu najmanje osam sati.

‘Zabrana je simbolična’

Ekološke skupine kažu da je sve to velika galama ni oko čega. Tri ukinute rute čine tek 5.000 letova godišnje, od 200.000 domaćih letova, piše Le Monde. A domaći letovi su tek mali postotak emisija koje stvara prometni sektor zemlje.

Francuska zabrana letova je simbolična i imati će mali utjecaj na smanjenje emisija, riječi su Jo Dardenne, direktorice zrakoplovstva u grupi za kampanju za čišći transport.

Manja učinkovitost zbog ograničenja

Zabrana je dio veće inicijative za smanjenje emisija stakleničkih plinova u Francuskoj, a vlada je nedavno objavila planove za smanjenje emisija do 2030.godine za 50 posto.

Times piše da bi zabrana mogla biti edukativan alat da sami putnici donesu ekološki osviještene odluke i da nastoje putovati vlakom na kratkim destinacijama. “Zabrana ima toliko ograničenja da je učinkovitost nestala”, kažu aktivisti za zaštitu okoliša.