Globalne temperatura bi mogla porasti za 3 stupnja, što je dvostruko više nego što je zacrtano Pariškim sporazumom

Globalne emisije stakleničkih plinova porasle su za 1.2 posto

FOTO: Chris Leboutillier/Unsplash

U novom izviješću Ujedinjenih naroda navodi se da je Zemlja na putu porasta globalne prosječne temperature za gotovo tri stupnja celzijusa. Takav porast je dvostruko veći od onog dogovorenog Pariškim sporazumom.

Pariški sporazum je pravno obavezujući ugovor koji je 2015. godine potpisalo gotovo 200 država. Cilj ugovora je ograničiti globalno zatopljenje na oko 1.5 stupnjeva i održati ga ispod 2 stupnja celzijusa.

Svakih pet godina zemlje potpisnice podnose Nacionalno utvrđene doprinose, individualne planove za smanjenje emisija stakleničkih plinova i prilagodbu utjecajima klimatskih promjena.

Treba napraviti više

Neke od zacrtanih ciljeva država može postići sama, a drugi su uvjetovani pa joj je potrebna vanjska pomoć.

Prema novoj studiji UN-a, Emissions Gap Report, ako se u cijelosti provedu svi bezuvjetni ciljevi, zagrijavanje bi bilo ograničeno na 2.9 stupnjeva celzijusa. Ova razina zagrijavanja učinila bi Zemlju neviđeno negostoljubivom, lošijom za život u svakome pogledu, piše Atlantic.

Ako bi se uspostavili i svi uvjetni nacionalno utvrđeni doprinosi, porast bi bio 2.5 stupnjeva. To pokazuje da trenutni planovi nisu dovoljni za suzbijanje klimatskih promjena, piše The New York Times.

Emisije stakleničkih plinova i dalje rastu

Čovječanstvo ima oko 14 posto šanse da zagrijavanje ograniči na 1.5 stupnjeva, a da bi se to postiglo globalne emisije treba smanjiti do 2030. godine za 42 posto.

Da bi se zagrijavanje ograničilo na 2 stupnja, nacije bi trebale smanjiti emisije za 28 posto. Ali globalne emisije stakleničkih plinova porasle su od 2021. do 2022. godine za 1.2 posto.

Rezultati su ipak tu

Dobra vijest je da se na temelju politika provedenih 2015. godine, očekivalo da će se emisije povećati za 16 posto, a taj je broj danas pao na 3 posto.

Zemlja je prvi puta probila prag i 17. studenoga, dosegla prosječnu površinsku temperaturu veću od 2 stupnja celzijusa u odnosu na predindustrijske razine.

Drugi puta se to dogodilo već sljedeći dan. To ne znači kršenje Pariškog sporazuma, ali signalizira da se planeta već zagrijala, a prelazak ove prekretnice ima šokantan utjecaj na okoliš, kažu znanstvenici za Atlantic.

Za desetak dana u Dubaiju počinje UN konferencija o klimi gdje će se države okupiti zbog izrade planova za ograničavanje globalnog zatopljenja uzrokovanog ljudskim djelovanjem.