Gnijezda bumbara i pčela pregrijavaju se zbog globalnog rasta temperatura

Kada su temperature previsoke, metabolički procesi se prekidaju, kažu autori studije

FOTO: Freepik

Pčele diljem svijeta nestaju, a znanstvenici, za sada, tek nagađaju što bi mogao biti uzrok njihova izumiranja, ispitujući učinke gubitka staništa, pesticida i bolesti.

Najnovija istraživanja kao uzrok spominju rastuće globalne temperature. Prema radu, objavljenom u časopisu Frontiers in Bee Science, kukci napreduju kada su njihova gnijezda na temperaturama između 28 do 32 stupnja Celzijusa. No, ako temperatura dosegne 36 stupnjeva Celzijusa pčele se bore da prežive.

“Čini se da pčele imaju iste zahtjeve za temperaturom od Arktika do tropskih krajeva”, kaže koautor studije Peter Kevan sa Sveučilišta Guelph, za New Scientist. “Ako je prevruće, vjerojatnije je da će pčele umrijeti”, kazao je.

Sličan utjecaj na bumbare

Prijašnja istraživanja medonosnih pčela pokazala su da više temperature gnijezda ugrožavaju sposobnost matica da se razmnožavaju što dovodi do manjih i manje izdržljivih pčela radilica.

Znanstvenici pretpostavljaju da je utjecaj temperatura i na bumbare sličan, što objašnjava smanjenje broja zbog klimatskih promjena koje uzrokuju ljudi.

Neki se bumbari već prilagođavaju i odlaze na više nadmorske visine, osim ako ljudi ne zaustave napredovanje klimatskih promjena, ali ni to neće pomoći na dulje razdoblje ako temperature nastave rasti.

Prekidaju se metabolički procesi

Pčele mogu rashladiti gnijezda udarajući krilima kao lepezama, ali ako je vani prevruće ni to ne pomaže, piše The Guardian.

Pretjerano visoke temperature štetnije su za većinu biljaka i životinja nego niske temperature. Kad su temperature niske, organizmi usporavaju, ali kada su temperature previsoke, metabolički procesi se prekidaju i prestaju.

Osim klimatskih promjena, znanstvenici kažu da je važno boriti se protiv pesticida i gubitka staništa kukaca. Pčele i mnogi drugi oprašivači imaju vitalnu ulogu u ekosustavu i pomažu biljkama u razmnožavanju. Bez oprašivača, veliki dio svjetske ponude hrane bi osiromašio.