Hrvatska se priprema za moguće zatvaranje granica i škola; pregled osam najbitnijih vijesti o koronavirusu

U Hrvatskoj tri nova slučaja u manje od 24 sata, broj zaraženih u susjedstvu naglo raste. Izvukli smo najvažnije o epidemiji

11.03.2020., Zagreb - Pojacan nadzor policijskih sluzbenika na granicnom prijelazu Bregana zbog epidemije koronavirusa. Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U Hrvatskoj su u manje od 24 sata otkrivena tri nova slučaja zaraze koronavirusom, čime se ukupan broj zaraženih popeo na 16. Uzbuna zbog koje je sinoć zatvoren Hitni odjel KB Dubrave pokazala se lažnom, ali još se čekaju rezultati testiranja žene i muškarca koji su smješteni u splitskom KBC-u, a nedavno su bili u Italiji. U toj je zemlji stanje i dalje teško, s čak 168 preminulih u jednom danu. Koronavirus se ubrzano širi i ostatkom hrvatskog susjedstva, gdje je u nekoliko zemalja zabilježen nagli skok broja zaraženih.

U Kini broj novozaraženih i dalje pada, ali WHO je danas objavio kako se sve brže ispunjavaju preduvjeti za proglašenje koronavirusa. Prema posljednjim informacijama sa stranice koju održava Sveučilište John Hopkins, na cijelom svijetu je koronavirusom do sada zaraženo 119,476 osoba. Broj umrlih popeo se na 4,291, dok se od virusa potpuno oporavilo 65,900 zaraženih. Donosimo pregled događaja u zemlji i svijetu.

1. Tri zaražene osobe u manje od 24 sata

U manje od 24 sata doznali smo za tri nova slučaja zaraze koronavirusom u Hrvatskoj. Prvo je jučer oko 16 sati stigla vijest da je prisutnost virusa utvrđena kod 36-godišnjaka iz Labina. On je od ponedjeljka u pulskoj općoj bolnici, kamo se javio kada je osjetio simptome bolesti. Iz Italije se vratio u društvu 41-godišnjeg sugrađana kod kojega je koronavirus otkriven dana ranije, pa ta dijagnoza nije bila osobito iznenađenje.

Nedugo potom stigla je vijest o 15. zaraženom, mlađem muškarcu koji se nedavno vratio sa skijanja u Austriji, a hospitaliziran je u Zagrebu. Jutros je objavljeno da je potvrđen i 16. zaraženi koronavirusom u Hrvatskoj. I u ovom slučaju radi se o mlađem muškarcu, koji je nedavno bio u Münchenu. Mediji pišu da je riječ o frizeru koji je u Njemačkoj bio na sajmu. Hospitaliziran je u klinici za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević. Od 16 osoba zaraženih koronavirusom koje se trenutno nalaze u Hrvatskoj, po pet ih je u Rijeci i Zagrebu, četiri u Varaždinu, a dva pacijenta su smještena u Puli.

2. Još potencijalnih slučajeva

Tijekom jučerašnjeg dana uzbunu kod nadležnih službi izazvalo je još nekoliko mogućih slučajeva zaraze. Hitni odjel KB Dubrave sinoć je zatvoren kada je na prijem došao muškarac sa simptomima koji bi mogli ukazivati na koronavirus. Odvezen u Kliniku Fran Mihaljević, gdje je bio testiran i zadržan. Jutros je objavljeno da je negativan na prisutnost virusa. Slobodna Dalmacija je javila da su jučer na Kliniku za infektologiju splitskog KBC-a dovezeni muškarac i žena koji su nedavno boravili u Italiji. Od njih su uzeti uzorci koji su upućeni na analizu, a par će ostati u bolničkoj izolaciji sve do dolaska rezultata testova.

Trajekt Marko Polo, koji plovi na liniji Ancona-Split uplovio je jutros u 6:40 sati u splitsku gradsku luku, a policija i sanitarna inspekcija razgovara s 93 putnika kako bi utvrdili osnovne podatke o njima. Svi Talijani koji budu željeli izaći s broda bit će odvedeni u karantenu, dok će naši državljani ići u samoizolaciju. Izuzetak su oni koji već imaju razvijene simptome, pa će biti upućeni u bolnicu, odnosno izdvojeni dio Infektološke klinike KBC Split.

Talijanski državljani koji neće prihvatili odlazak u karantenu neće moći izići s broda, već će biti vraćeni u Italiju. Kasnije tijekom prijepodneva rečeno je da su za sada zdravi svi putnici koji su jutros trajektom iz Ancone došli u Split. U međuvremenu je Jadrolinija objavila da zbog epidemije koronavirusa u Italiji privremeno, dok se situacija ne poboljša, prekida međunarodnu liniju Split – Ancona s Italijom.

3. Razmišlja se o zatvaranju granica

U idućim danima možemo očekivati još slučajeva, ali važno je da svi zdravstveni djelatnici razmišljaju o bolesnicima i kontaktima, rekao je zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević, Rok Čivljak. Građane je podsjetio da o potencijalnoj izloženosti virusu telefonski obavijeste liječnika obiteljske medicine kako bi se na pravi način usmjerili hitnoj službi, da se ne dogodi ono što se sinoć dogodilo u KB-u Dubrava.

Sličnu poruku poslao je i ministar zdravstva Vili Beroš, koji je u izjavi za medije poručio građanima da, ako sumnjaju na zarazu, prvo nazovu liječnika, te da se pridržavaju preporuka. Beroš je demantirao informaciju da se u Hrvatskoj dnevno testira samo 40 ljudi. „Testira se onoliko ljudi koliko je potrebno”, kazao je. Na pitanje o tome razmišlja li Stožer o zatvaranju granica, Beroš je odgovorio potvrdno. „Naravno. Događa se ono što smo davno predvidjeli. Spremni smo, ne samo na ovaj scenarij, koji je u ovom trenutku pod kontrolom, nego i na mnoge druge. Poduzet ćemo mjere koje su potrebne da zaštitimo zdravlje hrvatskih građana.”

4. Spremni smo i za zatvaranje škola

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je u srijedu da će biti spremni aktivirati online nastavu donese li Nacionalni stožer civilne zaštite preporuku o zatvaranju škola, naglasivši da svaku odluku treba dobro pripremiti kako bi se izbjegle ishitrene situacije. Kako su objasnili iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, odluku o zatvaranju obrazovnih ustanova Ministarstvo ne može donijeti bez preporuke Stožera civilne zaštite.

Donese li Stožer takve preporuke, mi ćemo biti spremni, rekla je Divjak novinarima nakon užeg kabineta Vlade, napomenuvši da rade različite scenarije, koje uključuju različite uzraste učenika i različite situacije opremljenosti u školama. Međutim, upozorila je, takva bi odluka osim na škole utjecala i na obitelji. “Ako ostavite malu djecu kod kuće, treba vidjeti kako to utječe na samu obiteljsku dinamiku. To su odluke koje se trebaju dobro pripremiti i sigurno trebaju biti utemeljene na procjenama onih koji su za to stručni”, istaknula je Divjak.

5. Broj mrtvih u Italiji raste

Italija u srijedu probudila suočena s drakonskim mjerama kojima pokušava spriječiti širenje koronavirusa od kojeg je samo u utorak umrlo 168 ljudi. Stanovnici Italije pozvani su da ostanu u kućama i odlaze samo na posao, u trgovinu ili kod liječnika. Trg svetog Petra u Vatikanu i istoimena bazilika zatvoreni su za turiste do 3. travnja.

Italija je sve više odsječena od svijeta, Austrija i Slovenija traže od putnika koji dolaze iz te zemlje liječničke potvrde. Zračne veze s Italijom su uvelike prekinute. Zabranu ulaska Talijanima uvela je i Australija u srijedu. Broj umrlih od koronavirusa u toj zemlji skočio je u utorak za 168, s 463 na 631 što je povećanje od 36 posto, a potvrđeno je i gotovo tisuću novih zaraza pa je sada ukupno 10,149 inficiranih, objavio je stožer civilne zaštite.

6. Virus se širi susjedstvom

Slovenija je objavila da zatvara granicu s Italijom i pozvala svoje građane koji se ondje nalaze da se vrate kući, rekao je u utorak premijer na odlasku Marjan Šarec. On je tvitao da je odluka donesena nakon što je isti potez povukla Austrija. Kontrolu pri ulasku u državu morat će proći svi koji nisu slovenski državljani ili u toj zemlji nemaju stalno prebivalište, javlja list Delo. Ostali će trebati potvrdu da nisu zaraženi koronavirusom koja ne smije biti starija od tri dana. Delo piše da je broj zaraženih koronavirusom u Sloveniji porastao je na 57. Prijepodne je objavljeno da je oboljelih 47, što znači da je u svega nekoliko sati otkriveno 10 novih slučajeva zaraze.

Vlada Srbije također je zabranila dolaske iz Italije. U toj je zemlji do sada registrirano 12 slučajeva zaraze, što je skok od čak sedam slučajeva u odnosu na jučerašnje podatke. Ministarstvo zdravstva priopćilo je da su od posljednjeg izvješća u utorak u 18 sati do srijede u 8 sati testirani uzorci 13 osoba, od kojih je sedam bilo pozitivnih i šest negativnih na novi koronavirus. Jedan od novih sedam pacijenata ima „ozbiljnu kliničku sliku“, dok ostali zaraženi imaju lakšu do umjerenu kliničku sliku i nisu životno ugroženi.

Do srijede ujutro u BiH je potvrđeno ukupno sedam slučajeva zaraze koronavirusom. Od toga su četiri slučaja zabilježena u Banjoj Luci, odnosno obližnjem mjestu, a tri na području Zenice. Dnevni avaz danas je objavio da se na dva tjedna prekida nastava u svim školama i fakultetima na području Federacije BiH. U Mađarskoj je do sada zabilježeno 12 zaraženih, dok je Crna Gora ostala jedna od samo dvije Europske države u kojima, prema službenim podacima, nema zaraženih koronavirusom. Druga je Kosovo.

7. Kina popušta izvanredne mjere

Dok broj zaraženih u Europi raste, stanje u Kini se poboljšava i vlasti tvrde da su novi slučajevi zaraze uglavnom uvezeni iz inozemstva. Više gradova spustilo je razinu izvanrednog stanja i olakšalo restrikcije kretanja, a donesena je i odluka da tvrtke mogu polako ponovno započeti sa svojim aktivnostima u Wuhanu, dan nakon što je predsjednik Xi Jinping posjetio taj grad, epicentar zaraze. Kina je u srijedu prijavila povećanje broja novooboljelih nakon četiri uzastopna dana pada, ali je to pripisala dolasku zaraženih osoba iz inozemstva.

Ukupni broj zaraženih u kontinentalnoj Kini sada je 80,778, s 24 nova slučaja u utorak. Međutim, kineske vlasti naglašavaju da je od ta 24 slučaja njih deset uvezeno iz inozemstva. Ipak, u provinciji Hubei škole će ostati zatvorene i dalje do nove odredbe, a nastavit će se i striktno provoditi zabrana o napuštanju pokrajine i grada Wuhana. Južna Koreja objavila je u srijedu prvi puta u pet dana povećanje broja novih oboljelih. Ukupno su u utorak zabilježena 242 nova slučaja, objavio je centar za kontrolu i prevenciju bolesti, čime je ukupan broj zaraženih u toj zemlji 7,755. U utorak je umrlo još šest ljudi, čime se brojka popela na njih 60.

8. Približava se pandemija

Epidemija se približava pandemiji, upozorila je Svjetska zdravstvena organizacija: značajno se povećao broja žrtava u više zemalja poput Italije, Irana i Španjolske, prvi smrtni slučajevi bilježe se u Maroku, Libanonu i Panami, prve osobe zaražene u Kongu, Burkini Faso, Mongoliji, Turskoj, dva slučaja u Boliviji. Indija, u kojoj je potvrđeno 50 slučajeva, ukinula je sve vize za državljane Njemačke, Francuske i Španjolske i zatražila od Indijaca da ne putuju u europske zemlje pogođene koronavirusom.

Europske države u utorak su postrožile mjere protiv širenja koronavirusa zabranama putovanja, zatvaranjem škola i odgodama javnih događanja. Austrija je zabranila dolaske iz Italije te je upozorila svoje državljane da ne putuju u tu susjednu državu koja je u potpunosti stavljena u karantenu kako bi pokušala usporiti širenje virusa Covid-19. Danska je objavila kako će zrakoplovima koji lete iz pogođenih područja biti zabranjeno sletjeti, a Austrian Airlines je prekinuo linije prema Veneciji, Milanu i Bologni.

Njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je kako je moguće da će 60 do 70 posto svjetske populacije zaraziti korionavirusom, dok je francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je njegova zemlja na samom početku epidemije, s više od 1,800 slučajeva zaraze i 33 smrti. U SAD-u je broj zaraženih prešao tisuću, a raste i broj restrikcija kojima vlasti žele zaustaviti koronavirus, poput zatvaranja sveučilišta, uvođenje rada od kuće i savjeta da se ograniče socijalni kontakti.