Imamo 10 novozaraženih, ukupno smo na 1881. Ozdravila je 771 osoba

Krizni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U 14 sati počela je još jedna redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite, na kojoj su objavljene najnovije informacije o broju zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj. Ministar zdravstva Vili Beroš na početku presice rekao je da je od jučer otkriveno deset novih slučajeva, pa ih je trenutno na 1881 slučaju. Dosad je ozdravila 771 osoba.

“Preminulih osoba od jučer nemamo, pa ih je ukupno 47. U bolnicama je 324 bolesnika, kod kuće se liječi 786. Na respiratoru imamo 18 bolesnika, pet manje nego jučer”, kazao je Beroš. Budući da je splitski stiže ranije danas objavio da imaju još dvije osobe koje su umrle od koronavirusa, Beroš je objasnio kako su ti podaci zaostali i da ih je Nacionalni stožer uvrstio među jučerašnjih osam slučajeva.

Ukidanje e-propusnica zatražilo 15 županija

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da je 15 županija tražilo i dobilo dozvolu da se ukinu e-Propusnice za kretanje unutar županija. „Primorsko-goranska županija dobila je suglasnost da se podijeli u tri područja. Otoke je izdvojila i Splitsko-dalmatinska, pa za njih i dalje trebaju propusnice. Ličko-senjska je izdvojila Udbinu i Novalju, a Dubrovačko-neretvanska se podijelila na tri područja. Ako se epidemiološka situacija pogorša, mjere se mogu vratiti za pojedine točke. Cilj je bio usporavanje kretanja virusa i ta je odluka imala jednu od najvećih uloga u smanjenju širenja virusa“, rekao je ministar.

„Ne smijemo dopustiti da nas virus nadmudri i vrati na staro. Pozivamo građana da i dalje budu racionalni te da i nadalje mjesto stanovanja napuštaju samo u slučaju potrebe. Glavno pravilo je i dalje – ostanimo doma. Važno je zadržati restriktivni način izdavanja propusnica i tako zadržati najvažniji faktor u usporavanju širenja virusa”, dodao je Božinović.

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je da se razmišlja o ublažavanju mjera koje ograničavaju bavljenje sportom. „Na stolu je dopuštenje treninga za vrhunske sportaše. Razgovarali smo i o rekreativnom sportu. Sad imamo povoljnu epidemiološku situacija, i kad dođe vrijeme, dopustit ćemo ono što ne predstavlja izraziti epidemiološki rizik“, kazao je Capak.

Moguće popuštanje mjera u sportu

Davor Božinović je komentirao zahtjev iz Osječko-baranjske županije da im se dopusti otvaranje gotovo svih trgovina. „Stožer i epidemiološka struka će o tome dati svoje mišljenje, na koji način i u kojoj mjeri će se određene mjere popuštati. Na tome se radi intenzivno, i ovaj tjedan očekujem da će Vlada imati cjelovitu sliku, u koju će ući i specifične želje jednog županijskog Stožera. Kad to bude napravljeno, svi će dobiti taj dokument prema kojem će se moći organizirati“, kazao je ministar.

Capak i Beroš odgovorili su na pitanje o tome kada će se normalizirati obavljanje bolničkih usluga. „Jasno je da zdravstveni sustav nije znatnije opterećen. Imali smo jutros sastanak o vraćanju normalnim okolnostima funkcioniranja bolnica. S epidemiolozima dogovaramo kako ćemo vratiti normalno funkcioniranje zdravstvenog sustava. Sad je već duži period gdje smo u jednom rezervnom modu, definirat će se ubrzo jasna uputa kako će se polako vraćati normalan rad zdravstvenog sustava. Neće to biti skroz normalno“, rekao je Beroš i dodao da će se vjerojatno već krajem ovog tjedna moći obavljati neke usluge.

Otvaranje škola ovisi o epidemiološkoj situaciji

Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, rekla je više o serološkim testovima. „Za ovakvu vrstu virusa serološki testovi ne mogu pokazati akutne infekcije, oni su prvih četiri ili pet dana uglavnom negativni. Hoće li biti bolji za koji mjesec, vidjet ćemo. S testovima koje radimo ne možemo znati je li to bilo prije sedam ili osam dana, ili prije dva mjeseca, ali važno je znati da su neki ljudi bili u kontaktu s virusom. Postoci ovise o tome gdje ćemo testirati, ali ovise i o epidemiološkoj situaciji. Nekad ti postoci idu ispod 1 posto, negdje i do deset posto”“, kazala je Markotić.

Capak je objasnio kako stoje stvari s mogućnošću otvaranja škola. „Neke vrtići i neke škole od 1. do 4. razreda i dalje rade, jer roditelji nemaju kamo s djecom. Koji će to točno period biti kada će se učenici vraćati u škole, to ovisi o epidemiološkoj situaciji i o dogovoru Vlade i stožera. Ako bude kontinuirano dobra situacija, razgovarat ćemo o tome. S obzirom na to da e-škola ide dobro, za neke kohorte nije potrebno vraćanje u školu, one mogu završiti školsku godinu preko online nastave. Za druge, poput maturanata, odlučit će se ovisno o situaciji“, rekao je Capak.

U četvrtak hodogram liberalizacije mjera

Capak ne misli da se s bilo kojom mjerom kasnilo, pa tako ni s onima vezanim za ugostiteljske objekte. „Izašlo je jedno pojašnjenje u kojem su navedeni svi tipovi objekata, pa su se tu našli i caffe barovi. Jasno piše da je zabranjeno posluživanje u objektu. Možda je došlo je nesporazuma jer nije bilo sve jasno napisano. Mi mislimo da smo u ovih novih 11 točaka, vjerujem da ste ih vidjeli, sve razriješili, u smislu kako treba izgledati drive in izdavanje hrane. Ako to nije dovoljno jasno, spremni smo primiti sugestije“, odgovorio je Capak.

Novinare je zanimalo kada će Vlada javnosti predočiti jasan plan popuštanja mjera, kako je to učinjeno u nekim drugim državama. „Hrvatska ima strategiju koja je pokazala vrlo dobre rezultate, nije brzala s nikakvim datumima. Vlada promišlja kojim redoslijedom bi trebalo nešto pokrenuti, i o tome će riječ dati struka. Više puta je naglašeno da će vlada izaći s jednim hodogramom, i mislim da će u četvrtak na sjednici biti nešto na tom tragu“, kazao je Božinović, dodavši da je Stožer odlučio produžiti dvije mjere.

„Istekla je važnost dviju odluka, pa smo do 4. svibnja donijeli odluke kojima se produžava mjera o privremenoj obustavi javnog prometa, te ona o zabrani zadržavanja na javnim površinama. Za obje ove odluke važnost se produžava do 4. svibnja. Hvala lijepa“, zaključio je presicu ministar unutarnjih poslova Božinović.

Jučer čak osam mrtvih

Prema posljednjim službenim podacima, objavljenim na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite u nedjelju, u Hrvatskoj je koronavirus do sada registriran kod 1871 osobe. Jučer je otkriveno 39 novozaraženih. Usprkos relativno niskom rastu broja novih oboljelih, jučerašnji dan bio je posebno tragičan zbog najvećeg broja mrtvih do sada. Preminulo je osam osoba. Svi preminuli imali su teške kronične bolesti. Dvije osobe preminule su u Zagrebu, tri u Splitu, jedna u Osijeku i još dvije u Dubrovniku. Na respiratoru je 23 bolesnika, 709 je oporavljenih.