Inicijativa poduzetnika predlaže nove mjere: traže ukidanje nameta i smanjivanje javne uprave

Očekuju da će njihovi zahtjevi biti uvršteni u očekivani svibanjski paket mjera

FOTO: Screenshot/N1

Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge Glas poduzetnika, jutros je na Facebooku objavio sedam zahtjeva čije ispunjavanje udruga očekuje u svibanjskom paketu Vladinih mjera za ublažavanje posljedica krize izazvane koronavirusom na gospodarstvo. Bujas je na početku objave iznio četiri ideje koje bi, piše, bile dobar početak na putu da se Hrvatsku pretvori u „pravedniju, bogatiju, nekorumpiranu zemlju sretnih i zadovoljnih ljudi, koji rade ono sto vole, slobodni i bez straha“.

Bujasove ideje odnose se na smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, manje poreze i ograničavanja administracije.

1. Da za svaki novi obrazac koji država propiše, bar jedan stari obrazac mora nestati
2. Da za svaki novi zakonski akt, bar se jedan stari zakonski akt briše
3. Da za svaku kunu novog poreza, nameta ili sličnog bar 1.05 kn starog mora otići
4. Da se na 10 novih radnih mjesta u javnoj upravi ili lokalnoj samoupravi, bar 11 mora ugasiti, a ako ne znaš koja ćeš gasiti, ne možeš niti zapošljavati.

Novi zahtjevi

No, očito zaključivši kako nije realno očekivati da će te ideje uskoro biti realizirane, Bujas je napomenuo da „smijemo sanjati“, te da će Glas poduzetnika te snove nastojati pretvoriti u stvarnost. Potom je predstavio sedam mjera čije donošenje UGP od Vlade očekuje u svibanjskom paketu mjera. To su:

1) ukidanje SVIH parafiskalnih nameta (uključujući i dobrovoljno učlanjenje u HGK i HOK i sl.)
2) plaćanje PDV-a po naplati – trajna mjera, naime, ovo je sada samo privremena mjera do 20.06., te postoji opasnost da 20.06. krene naplata od strane Porezne Uprave PDV-a neovisno o tome da li ate PDV naplatili ili ne, i ovo može biti ogroman problem mnogima!!!
3) moratorij na kredite i leasinge do 18 mjeseci uz minimalne (do 1%) kamate za grace period svim ugroženim poduzetnicima, obrtnicima i građanima
4) Ulazak sezonskih obrtnika i radnika u paket mjera
5) dostupnost tzv. COVID 19 kredita i malim iznajmljivačima kojima je isti nužan za preživljavanje do sljedeće sezone
6) prestanak represije inspektora! Inspektorat mora biti savjetodavno tijelo, prvenstveno, pa tek onda represivno (ne samo represivno kao sada), s jasnim i nedvosmislenim “pravilima igre”, te za minorne greške ići startno samo s opomenom, uz razuman rok za ispravljanje greške.
7) smanjivanje i reorganizacija javne uprave i samouprave (do sada je nakon svake krize nabujala birokracija, to vise neće proći!), kao i smanjivanje poreznog opterećenja i nameta!

UGP nezadovoljan relaksacijom mjera

Na kraju objave Bujas je zahvalio na podršci svima koji su se učlanili u novoosnovanu Udrugu Glas poduzetnika, obećavši im da ih neće iznevjeriti. Zatražio je pristojnu i argumentiranu raspravu, podsjetivši kako promjene koje UGP traži „nisu sprint, nego maraton“. Na kraju je zainteresirane pozvao da se učlane u UGP.

Iz UGP-a su jučer Vladine mjere relaksacije ocijenili nekompletnima te poručili kako je “krajnje vrijeme za jasne, koordinirane mjere”. “Zapanjujuća je neusklađenost, nekoordiniranost i činjenica da se uvijek kasni s provedbenim pravilnicima, a ne kasni s represivnim mjerama, kao što je bilo s nedavnim atakom inspektora na ugostiteljske objekte. U cijelosti su u mjerama otvaranja zaboravljeni eventi, autoškole, restorani u sklopu hotela i mnogi drugi?”, kazao je Bujas, koji je Vladu kritizirao i zbog toga što nije prihvatila prijedlog UGP-a za ukidanje članarine HGK-u i HOK-u.