Injekcije matičnih stanica u mozak mogle bi ljudima koji su pretrpjeli moždani vratiti mobilnost, tvrdi studija

Moždani udar obično uzrokuje trajna oštećenja

021204-N-0696M-180
Georgetown University Hospital, Washington, D.C. (Dec. 4, 2002) -- Surgeon Dr. Hans Janovich performs a bone marrow harvest operation on Aviation Electronics Technician 1st Class Michael Griffioen. The procedure consists of inserting a large-gauge syringe into an area of the hip and extracting the bone marrow.  It is transfused into the recipient, and helps to recreate and replenish T-cells and the white and red blood cells killed while undergoing chemotherapy. Griffioen is assigned to the Pre-commissioning Unit Ronald Reagan (CVN 76) and was matched with an anonymous cancer patient through the Department of Defense Marrow Donor Program.  U.S. Navy photo by PhotographerÕs Mate 2nd Class Chad McNeeley.  (RELEASED)
FOTO: Petty Officer (PH) Second Class

Kada su znanstvenici sa sveučilišta Stanford injektirali matične stanice u mozak pacijenata koji su imali moždani udar, iznenadili su se vidjevši da se nekim pacijentima vratila mobilnost. Ovo je zapanjujući rezultat jer moždani udar obično uzrokuje trajna oštećenja. I sami autori studije kao i drugi stručnjaci, upozoravaju da ne treba preuveličavati ove prve rezultate. Već se provodi puno opsežnija studija za provjeru ovih rezultata, piše Vice.

Dr. Gary Steinberg, šef neurokirurgije i jedan od direktora Stanford Stroke Centera i njegovi suradnici zapravo su samo testirali koliko su takve injekcije sigurne. Više od polovice kroničnih pacijenata ovog malenog eksperimenta poboljšalo je pokretljivost, kaže studija objavljena u medicinskom časopisu Stroke.

Žena koja nije mogla govoriti ni hodati se udala i čeka dijete

Pacijent u dobi od 71 godine, koji je mogao micati samo palac i nije mogao ustati iz kreveta prije ispitivanja, nakon injekcije uspio je prohodati, kaže dr Steinberg. Žena od 39 godina, koja se nije htjela udati za svog dečka jer nije mogla poslije moždanog udara ni govoriti ni hodati, napredovala je toliko da se udala i očekuje dijete.

Dr. Steinberg kaže da ovako dobre rezultate nisu očekivali i da su sada ohrabreni nastaviti istraživanja na puno opsežnijoj studiji.

Steinbergov tim odabrao je 18 pacijenata koji su pretrpjeli ishemijski moždani udar koji je rezultirao motoričkim problemima. Ishemijski moždani udar je najučestalija vrsta udara uzrokovana blokadom arterije koja opskrbljuje mozak kisikom. Prosjek starosti pacijenata bila je 61 godina, dob od 33 do 75 godina. Imali su udar od 6 mjeseci do unatrag 5 godina prije početka studije.

Tjeraju postojeći mehanizam mozga na oporavak

Matične stanice koje su korištene uzete su iz koštane srži ljudskih donora, a ne iz njihove vlastite, samo je prije injektirana ustanovljeno da neće doći do odbacivanja pa nije trebalo ojačavati imunološki sustav.

Pacijent su bili budni ali sedirani, a liječnici su precizno ustanovili područja mozga koja okružuju moždani udar gdje nema protoka krvi. Matične stanice injektirane su kroz sićušne rupice.

Matične stanice ne traju zauvijek i ne pretvaraju se u živčane stanice kako se mislilo prije desetak godina. Istraživanja na životinjama pokazala su da ostaju prisutne oko mjesec- dva, a čini se da potiču ozdravljenje moždanih stanica pumpajući molekule i proteine koji tjeraju postojeći mehanizam mozga na oporavak.

‘Pretvaraju odrasli mozak u mozak novorođenčeta’

“One pretvaraju odrasli mozak u mozak novorođenčeta koji se od moždanog udara i drugih ozljeda oporavlja brzo”, kaže Steinberg.

Prema skali koja je korištena (Fugl-Meyer skala) da se izmjeri poboljšanje mobilnosti, sedam pacijenata poboljšalo je pokretljivost za više od 10 bodova što im je znatno popravilo kvalitetu života. Prošle su dvije godine od ovih impresivnih rezultata, a poboljšanja su još uvijek prisutna.

Dr. Cathy Sila, neurologinja sa University Hospitals Case Medical Centera u Ohaju, tvrdi da su rezultati vrlo preliminarni. Kaže da je sudionicima studije stanje jako variralo u doba pokusa. Iz studije također nije jasno jesu li poboljšanju pridonjeli i neki drugi faktori.

Rezultate treba uzeti s oprezom

Dodaje da po jednoj od skala koju su Steinbergovi znanstvenici koristili da izmjere poboljšanje mobilnosti, Rankinovoj skali, nije bilo nikakvih pozitivnih promjena. Ona kaže da samo ne želi da ljudi pomisle da je problem riješen i da će nakon moždanog udara opet šetati.

Svi pacijenti imali su popratne efekte kao glavobolja, mučnina, povraćanje i depresija. Povećanje doze matičnih stanica nije pojačalo simptome i oni nisu nužno bili vezani uz tretman.

Dr. Sila kaže da svakako postoji nada i da rezultati ove studije znače da istraživanje ide u pravom smjeru ali potrebna je puno veća studija, nasumična uz korištenje placebo efekta.