Inženjeri su napravili vibrirajuću tabletu za mršavljenje koja aktivira osjećaj sitosti

Testirana je na životinjama i za sada nisu uočene negativne nuspojave

FOTO: Danilo Alvesd/Unsplash/Iustracija

Inženjeri sa Sveučilišta MIT rade na vibrirajućoj tableti koja bi mogla prevariti želudac da mozgu šalje signale da je pun i jednoga dana mogla bi se koristiti za liječenje pretilosti, bez standardnih lijekova ili kirurških zahvata, piše Science Advances.

Uređaj, nazvan VIBES, Vibrating Ingestivle BioElectronic Stimulator, testiran je na svinjama koje imaju probavni sustav sličan ljudskome i uspješno je smanjio količinu hrane koje su životinje jele za oko 40 posto te pokrenuo hormone koji signaliziraju sitost.

Kako funkcionira tableta za mršavljenje

Kapsula je veličine tablete multivitamina, ima mali vibrirajući motor i bateriju od srebrnog oksida, a sve se nalazi u želatinoznoj membrani. Kada se proguta, želučana kiselina otapa membranu i pokreće se motor, piše MIT News.

Tableta koristi fiziološki fenomen otkriven u prošlim istraživanjima, kada se vibracija primijeni na mišić, stvara se osjećaj da je mišić rastegnut više nego što zapravo je. A kad je želudac pun, mozak pokreće hormone koji signaliziraju da je vrijeme da prestanemo jesti.

Za sada nema nuspojava

Vibrirajuća tableta nije naštetila svinjama, nije izazvala nikakve perforacije, začepljenja, proljev, povraćanje ili upalu. Životinje su se ponašale posve normalno, iako su nakon obroka bile manje aktivne.

Još je dug put prije nego što kapsula postane dostupna ljudima, ali bi teoretski mogla pružiti minimalno invazivnu alternativu postojećim strategijama mršavljenja.

Potrebna dodatna istraživanja

Još je puno pitanja na koje znanstvenici nemaju odgovor. Primjerice, ne znaju kakav je osjećaj dok kapsula vibrira u želucu te pretpostavljaju da je moguće da bi se mozak mogao naviknuti na prevaru pa bi tableta postala manje učinkovita.

Znanstvenici se nadaju da će tablete uskoro početi proučavati na psima čiji je probavni sustav još sličniji ljudskom.