Istraživanje pokazalo da djeca već od sedam mjeseci razumiju socijalnu interakciju

Dječji mozak je daleko napredniji nego što se očekivalo

FOTO: flickr

Dječji mozak je daleko napredniji nego što se očekivalo, otkrila je to nova studija. Znanstvenici su otkrili da bebe stare sedam mjeseci imaju osnovne socijalne vještine i mogu već shvatiti što njihovi roditelji rade. Ovo je prvi put da su stručnjaci otkrili da bebe osim što promatraju svijet oko sebe razumiju i socijalnu interakciju.

“To je velika vijest, da bebe razumiju što je promatranje, da postoji izravna veza između promatranja drugih, razumijevanja onoga što drugi rade i učenja kako ono djeluje”, rekla je koautorica studije Amanda Woodward sa Sveučilišta Chicago za Daily Mail.

U istraživanju je sudjelovalo 36-ero djece starih sedam mjeseci kojima su mjerene aktivnosti mozga. Tijekom eksperimenta, svako dijete promatralo je drugu osobu kako se zabavlja s jednom od dvije igračke. Odmah nakon toga, dijete je ostavljeno da odabere jednu od te dvije igračke. Ovaj postupak je ponovljen 12 puta.

Aktivnost mozga povezana sa socijalnim ponašanjem

Uočeno je da kada bi dijete oponašalo ponašanje druge osobe i uzelo istu igračku s kojom se ta osoba igrala, zabilježena je aktivnost motoričkog sustava. Također, kad nisu imitirali ponašanje, nije uočena ikakva mjerljiva aktivnost mozga.

Dakle, aktivnost mozga bebe pokazivala je kako će dijete reagirati na ponašanje osobe.

“Naše istraživanje daje početne dokaze da su aktivnosti mozga izuzetno povezane sa socijalnim i interaktivnim ponašanjem “, rekao je glavni autor studije Courtney Filippi.