Jedna istraživačica lijepo je objasnila zašto ne možemo sami sebe poškakljati

Ispod kože imamo tisuće živčanih završetaka koji reagiraju na škakljanje

FOTO: weasajack/Flickr

Svi, nažalost, znamo koliko škakljanje može biti nepodnošljivo. Počne tako da u isto vrijeme pokušavamo pobjeći i odgurnuti napadača od nas, a onda, vrlo često izgubimo tu borbu i završimo u suzama. No, znate li zašto smo tako škakljivi i zašto ne možemo sami sebe poškakljati? Neki znanstvenici sugeriraju kako je škakljanje za nas društveno značajno i stvara vezu između nas i ljudi s kojima smo bliski pa upravo stoga ne možemo sami sebe škakljati.

Drugi znanstvenici pak smatraju kako je škakljanje zapravo oružje kojim netko želi uspostaviti submisivni odnos prema nama jer s takvim oblikom kontakta naše tijelo ne zna što može očekivati. “Dio razloga zašto smo škakljivi jest to što ne znamo kakav osjećaj možemo očekivati. Ali ako jednostavno prislonite svoj dlan na ruku osobe koja vas škaklja, vaš mozak će moći predvidjeti što vas čeka i više nećete biti iznenađeni, škakljanje će odmah nestati”, objašnjava dr. Emily Grossman, istraživačica sa Queens’ Collegea iz Cambridgea iz Velike Britanije.

Ispod kože imamo tisuće živčanih završetaka koji reagiraju na dodir. Kad tuđi dodir stimulira živčane završetke, ti singnali dolaze u naš mozak. Efekt laganog škakljanja može biti uzrokovan iz dva različita područja mozga, somatosenzorni kortekst (koji prima osjetilne informacije iz tijela) analizira jačinu dodira, a cingulatni korteks šalje osjećaje ugode, a kako ne znamo koje su namjere osobe koja nas škaklja, neizvjesnot izaziva osjećaj škakljanja. No, ako vas pak netko jako pritišće, mozak to percipira na drugačiji način te se to vrlo brzo pretvori u osjećaj boli.