Jedna studija tvrdi kako je pronađena nova, dosta revolucionarna, terapija koja zaustavlja multiplu sklerozu

Od 24 pacijenta kod njih 23 je zaustavljena bolest, jedan je umro

FOTO: Dominik Golenia/Flickr

Malena studija, objavljena u časopisu The Lancet daje novu nadu oboljelima od multiple skleroze. Studija je provedena na 24 pacijenta, u dobi od 18 do 50 godina, iz tri kanadske bolnice. Kod 23 pacijenata ovaj inovativni tretman agresivne kemoterapije i transplantacije matičnih stanica zaustavio je progresiju bolesti, ali je jedan pacijent umro zbog teških nuspojava kemoterapije, piše BBC.

Glasnogovornik udruge za multiplu sklerozu kaže da ovaj tretman daje oboljelima veliku nadu, ali i da dolazi sa određenim rizicima. Kod multiple skleroze imunološki sustav napada ovojnice živaca u mozgu i leđnoj moždini. Većina oboljelih sazna za dijagnozu u dvadesetim ili tridesetim godinama. Bolest je nepredvidljivog tijeka.

Bolest im se nije vratila

doktori su optimistični kad je u pitanju nova terapija
Doktori su optimistični oko nove terapije Flickr

Danas se već koristi jedan od tretmana suzbijanja imunološkog sustava kemoterapijom, a nakon toga slijedi ubrizgavanje matičnih stanica u krvotok. Postupak se zove HSCT, odnosno transplantacija krvotvornih matičinih stanica. Kanadski znanstvenici otišli su korak dalje, ne samo da su suzbili imunološki sustav nego su ga i uništili.

Nakon toga on je nanovno izgrađen ubrizgavanjem matičnih stanica iz pacijentove vlastite krvi koje u tako ranom stadiju nisu razvile defekte koje uzrokuju multiplu sklerozu. Niti kod jednog pacijenta bolest se nije vratila. Svi pacijenti koji su sudjelovali u ispitivanju imali su loše prognoze i prije ovoga su prošli standardnu proceduru susprezanja imunološkog sustava koja im nije pomogla u kontroli bolesti.

Vrlo agresivan tretman

Autor studije dr. Mark Freedman priznaje da studija ima ograničenja, u prvom redu maleni broj sudionika i nepostojanje kontrolne grupe sa kojom bi se usporedili rezultati. Svakako, smatra autor, bit će potrebne opsežnije studije za potvrdu ovih preliminarnih rezultata. Ovo je vrlo agresivan tretman koji zahtijeva posebnu njegu pacijenta nakon procedure, a potrebno je i dobro procijeniti rizike za i protiv.

Multipla skleroza pogađa oko 2 milijuna ljudi dijem svijeta. Bolest nastaje iz nepoznatog razloga kada se zaštitni sloj koji okružuje živčana vlakna, mijelin, ošteti. Imunološki sustav počinje greškom napadati mijelin uzrokujući ožiljke i sklerozu. Oštećeni mijelin remeti živčane signale, kao kad nastane kratki spoj. Informacije mozgu ne stižu ili stižu sa zakašnjenjem ili greškama. Ako se proces upale i ožiljaka ne liječi stanje može izazvati trajnu neurodegeneraciju. Bolest je nešto češća kod žena nego kod muškaraca.