Jeste li se ikada pitali kako zračenje ubija karcinom, ako ga ujedno uzrokuje? Donosimo kratko objašnjenje

Zračenje izaziva karcinom jer visokotehnološki fotoni mogu izazvati pucanje DNK niti u stanicama

FOTO: Pixabay

Mogli bismo reći da se oružje može koristiti kako bi se počinio zločin, ali i da ga se zaustavi. Ista stvar vrijedi i za zračenje. Zračenje izaziva karcinom jer visokotehnološki fotoni mogu izazvati pucanje DNK niti u stanicama. Stanice mogu popraviti oštećenje do neke mjere, ali neki puta popravak nije perfektan i ostavlja neke gene defektnima.

Ako oštećenje pogodi neke od mnogih gena u našoj DNK koje suzbijaju tumore, ta stanica može postati kancerogena. Kancerogene stanice su ranjivije na zračenje nego normalne stanice. Dio onoga što ih čini kancerogenima je njihova sposobnost brze diobe, a ovo znači da je neki od DNK mehanizama provjere isključen.

Veće šanse razvoja drugog karcinoma

Kada kancerogena stanica pretrpi pucanje niti DNK manje je vjerojatno da će se popraviti kako treba. Ovisno o tome gdje se oštećenje pojavilo, može se dogoditi da to odmah ubije stanicu ili joj uspori reprodukciju.

Terapija zračenjem koristi zrake usmjerene samo na dio tijela gdje je tumor, a doza se pažljivo kalkulira kako bi uzrokovala što manje kolateralne štete na okolnim, zdravim stanicama. Čak i tako pažljivo postupanje kod terapije zračenjem, ipak malo povećava šanse razvoja drugog karcinoma, objašnjava stručnjak za BBC Focus Magazine.