Još par preporuka za prevenciju: Leće zamijenite naočalama, ruke nakon pranja brišite papirnatim ručnicima

Stručnjaci vjeruju da ćemo manje dirati lice ako nosimo naočale

Isometric vector glasses illustration with shadow for reading.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Službenici javnog zdravstva svakodnevno pokušavaju obuzdati širenje koronavirusa, a na nama je da o prevenciji brinemo sami i što više poboljšamo osobnu higijenu. Da ruke treba prati 20 sekundi, toplom vodom i sapunom, i nedoticanje lica, dvije su najjače preporuke kako bi spriječili zarazu virusom COVID-19, prehladu ili gripu, piše Bustle. Nakon što aktivno pokušavamo ne dodirivati lice, ipak ćemo se uhvatiti da smo ga dotakli ili protrljali oči oko 400 puta dnevno.

Jedan stručnjak ima jednostavan prijedlog za smanjivanje doticanja lica, a to je da umjesto kontaktnih leća nosimo naočale. Kada su ljudi bolesni sa simptomima prehlade ili gripe, obično se preporučuje nošenje naočala umjesto kontaktnih leća. Osim što smanjuje rizik širenja virusa izbjegavanjem dodirivanja očiju i lica, bolest može poremetiti prirodnu proizvodnju suza i dovesti do suhoće oka.

Virus kroz sluznice oka može ući u organizam

Bez potrebnih prirodnih ulja za zaštitu i hidrataciju očiju, pokušaj stavljanja leća potencijalno može dodatno nadražiti oči ili ih čak oštetiti. Koronavirus može izazvati ekstremnu osjetljivost na svjetlo, iritaciju, crvenilo mrežnice i vodenasti iscjedak, pa će vam naočale, ako se razbolite, biti ugodnije. Koronavirus se kao prehlada i gripa širi kontaktom s dišnim kapljicama, ako dodirnete površine koje je netko zakašljao, a zatim dodirnete oči ili usta, virus može ući u vaše tijelo kroz te sluznice.

Zato je nedodirivanje lica prva linija obrane protiv bolesti, nakon pranja ruku. Naočale možete tijekom dana i očistiti dezinfekcijskim sredstvima, a za temeljito čišćenje leća trebate bar 6 sati natapanja u vodikovom peroksidu.

Nakon pranja ruke treba brisati papirnatim ručnicima

Vratimo se kratko sada pranju ruka. Svjetska zdravstvena organizacija savjetovala je svima da redovito i temeljito peru ruke. Dobra higijena ruku u nekoj mjeri će ograničiti širenje virusa, piše The Conversation. Ruke treba prati najmanje 20 sekundi, vodom i sapunom, nakon čega slijedi temeljito ispiranje. Upotreba sapuna osobito je važna jer prema istraživanjima sapun bitno smanjuje prisustvo mikroba.

Ali često znamo previdjeti sušenje ruku. Sušenje ne uklanja samo vlagu s ruku, već uključuje i trenje što dodatno smanjuje broj mikroorganizama i njihov prijenos u okoliš. Prijenos mikroba vjerojatnije će se dogoditi s mokre nego sa suhe kože. Istraživanja pokazuju da sušilice za ruke i pamučni ručnici mogu biti problematičan način sušenja, osobito u zdravstvenim ustanovama.

Sušila za ruke, na topli zrak, mogu povećati raspršivanje čestica i mikroorganizama u zraku. Važno je pravilo osušiti ruke gdje god se nalazimo pa su papirnati ručnici za jednokratnu upotrebu uvijek poželjna opcija. To je najbrži i najučinkovitiji način uklanjanja zaostale vlage koja može omogućiti lakši prijenos mikroorganizama.