Kad se osjećate blago depresivno nije baš najpametnije jesti neku od ovih pet vrsta hrane, tvrde stručnjaci

Ima hrane koja ima negativan utjecaj na crijevni mikrobiom i emocije

FOTO: Mack Male/Flickr

Svima se dogodilo da imaju loš da ili nikako ne mogu odagnati osjećaj tuge pa umjesto da za večeru pojedu nešto lagano, veliku zdjelu salate i ribu, navale na pizzu ili nešto još kaloričnije. Izgleda da hrana za kojom žudimo kada smo u stanju blage depresije ustvari pojačava depresiju, kaže Keri Glassman, dijetetičarka iz New Yorka.

Kada smo u stresu ili se osjećamo loše, određena hrana može pojačati psihološki odgovor tijela na loše raspoloženje, izazivajući nezdrave upale koji će pojačati osjećaj da smo potonulosti, kaže Glassman. Sve je više istraživanja koja dokazuju vezu između stanja u našim crijevima i raspoloženja, kaže dr. Harlod Koenigsberg, profesor psihijatrije iz Mount Sinai bolnice u New Yorku.

Postoji hrana koja pomaže mikrobiomu crijeva i pozitivno utječe na raspoloženje. Na drugoj strani, ima hrane koja ima negativan utjecaj na crijevni mikrobiom i na to kakve smo volje. Sljedećeg puta kada se budete osjećali pokislo, nemojte jesti ovu hranu.

Keksi

Prije nego krenete pomlatiti cijelu kutiju napolitanki ili nekih keksa koje ste pomno sakrili od ukućana, sjetite se ovoga. Dobar osjećaj dok jedete ove slastice, brzo prolazi. Šećer rafiniranih ugljikohidrata ima za rezultat povišenje šećera u krvi pa se vrlo brzo osjećate dobro. Ali čim vam šećer padne, raspoloženje pada sa njime. Jedna je studija utvrdila, što je šećer više poskočio nakon jedenja slatkog, veći je rizik da slijedi depresija. Ista je studija utvrdila i obrnutu istinu, napunite tanjur cjelovitim zrnjem, voćem i povrćem i rizik depresije će se smanjiti.

Energetski napitci

Čak i vrlo umjerena količina kofeina može pridonijeti depresiji i tjeskobi, kažu dijetetičari. Kombinacija kofeina i šećera uzimanih zajedno, može biti još gora nego svaka pojedina supstanca. Studija objavljena u časopisu Behavior Study, našla je da su depresivni ljudi koji nisu uzimali ni kofein ni šećer tijekom tjedan dana, zabilježili poboljšanje. I kofein i šećer utječu na šećer u krvi, stresni su za mozak i izazivaju osjećaj potonulosti.

Alkohol

Pokušavate li loš dan popraviti čašicom pića na kraju dana, pa uzimate čašu-dvije vina, radite više štete nego koristi. Alkohol je depresiv za centralni živčani sustav, a on kontrolira razmišljanje, razumijevanje, rasuđivanje i emocije. Kad pijemo alkohol, usporavamo ove mehanizme što pojačava simptome blage depresije.

Alkohol može simptome koje možda imamo kad smo tjeskobni ili depresivni, kao ubrzano kucanje srca ili znojni dlanovi, učiniti gorima. Pijete li previše, reagirate impulzivno, što dovodi do loših odluka i zbog toga ćete se sigurno još gore osjećati.

Aspartam

Umjetni zaslađivači kojih ima u dijetnim pićima, želatina pa i neke žitarice koje možda uzimate za doručak mogu biti direktno povezani sa depresijom. U jednoj studiji sa sveučilišta Northwestern Ohio, znanstvenici su utvrdili da aspartam značajno pogoršava simptome depresije kod onih koji već imaju povijest bolesti.

Studija je čak morala biti prekinuta kad su neki pacijeti imali suicidalne misli. Aspartam blokira proizvodnju serotonina, hormona od kojega se dobro osjećamo, što dovodi do nesanice, glavobolje i velikih padova u raspoloženju.

Sojino ulje

Ove nezdrave trans masti koje ima u mnogim gotovim proizvodima mogu povećati rizik depresije za 48 posto kaže jedna studija objavljena u PLOS-u. To je zato što imaju punu omega 6 masnih kiselina koje su visoko upalne pa mogu potaknuti upalne procese u tijelu i mozgu, kaže Glassman.

Upale u mozgu 30 posto su jače kod pacijenata sa kliničkom depresijom. Sa druge strane, jedna druga studija, objavljena u istom čsopisu, utvrdila je da su oni koji su pili lijekove za smanjenje upalnih bolesti primijetili smanjenje simptoma depresije.