Kako je aspartam, potencijalno kancerogeni zaslađivač iz gaziranih pića, uopće dobio odobrenje za prodaju

Kada je američka farmaceutska tvrtka G.D. Searle prvi puta 1973. pokušala dobiti odobrenje za aspartam, odbijeni su

ILLUSTRATION - Illustration picture showing beer cans standing lined up in order and ready to be sold in Berlin, Germany, 24 January 2018. Beer Can Appreciation Day takes place every year on 24 January. The beer can made its first appearance in the US in 1933 and hit the shelves for the first time on 24 January 1935. Photo: Ralf Hirschberger/dpa-Zentralbild/dpa (Photo by RALF HIRSCHBERGER / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Ralf Hirschberger/dpa-Zentralbild/dpa (Photo by RALF HIRSCHBERGER / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP)

Svjetska zdravstvena organizacija uskoro će proglasiti da je aspartam, uobičajeni umjetni zaslađivač koji se široko koristi u hrani i pićima, potencijalno kancerogen.

Međunarodna organizacija za istraživanje karcinoma, (IARC) ogranak WHO, sredinom srpnja planira objaviti rezultate nove analize podataka o sigurnosti aspartama. Prema Reutersu, agencija će aspartam proglasiti moguće kancerogenim za ljude. Zasebno povjerenstvo WHO-a koje daje preporuke o tome koliko je proizvod siguran planira objaviti smjernice koje imaju za cilj odgovoriti na pitanja potrošača koliko je proizvod siguran za konzumaciju.

Vijest je dovela do toga da brojni potrošači već odustaju od dijetalnih gaziranih napitaka, a mnogi su zbunjeni kako trebaju postupiti, piše Vox. Dok pokušavamo shvatiti što zabraniti, a što uvesti u našu prehranu, važno je reći nekoliko stvari o aspartamu. Potrošačima može biti teško odlučiti kome vjerovati, osobito ako ga koriste od najranijih dana.

Reagan i Rumsfeld zakuhalih stvar

Proizvođači proizvoda s umjetnim zaslađivačima koji ubiru ogromnu zaradu od njegove prodaje, nastojali su utjecati na odobrenje aspartama. Kada je američka farmaceutska tvrtka G.D. Searle prvi puta 1973. godine pokušala dobiti odobrenje za aspartam odbijeni su. Neovisni znanstvenici tvrdili su da proizvod može uzrokovati niz neuroloških poremećaja, a neki su govorili da ga tvrtka nije dovoljno sigurnosno testirala.

Kada je 1981.godine Ronald Reagan postao američki predsjednik, u njegovom tranzicijskom timu bio je tadašnji izvršni direktor G.D.Searlea, čuveni Donald Rumsfeld. Iako je neovisni odbor američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) upozorio da bi lijek mogao izazvati tumore na mozgu, novopostavljeni direktor agencije je to odbacio, a FDA je u srpnju odobrila proizvod.

U devedesetima su znanstvenici počeli iskazivati zabrinutost o sigurnosti aspartama. Jedan je neurolog objavio studiju koja je sugerirala da bi proizvod mogao imati ulogu u izazivanju karcinoma mozga kod ljudi, a toksikolog FDA je izrazio zabrinutost oko potencijala proizvoda u izazivanja karcinoma.

Više malignih tumora kod štakora

Talijanski Institut Ramazzini, neprofitni istraživački laboratorij, počeo je proučavati učinke aspartama na štakore 1997.godine, što je uobičajeni prvi korak u ocjeni sigurnosti sintetičkih proizvoda za ljudsku prehranu. Studija je bila iznimno kvalitetna jer je uključila na tisuće štakora kojima je davan aspartam u različitim dozama. Svrha je bila utvrditi da li više aspartama donosi i lošiji ishod za životinju, što bi ukazivalo na to da je baš aspartam uzrok, a ne slučajna izloženost.

Ono što su talijanski znanstvenici otkrili nije bilo dobro. Štakori koji su konzumirali aspartam imali su više malignih tumora u više organa, uključujući bubrege, dojke i živčani sustav. Tumori su zabilježeni i kod niskih doza aspartama, sličnih onima koje američke i europske vlasti smatraju prihvatljivima za dnevni unos.

Studija je izazvala burne reakcije, a grupe znanstvenika širom svijeta neovisno su procjenjivale uzorke tkiva iz talijanskih studija i dolazile do vlastitih zaključaka. Zanimljivo je napomenuti da su mnoge znanstvenike koji su osporavali nalaze Instituta Ramazzini financirale industrije koje profitiraju od konzumacije aspartama.

Određeni proizvodi sigurni za konzumaciju

Rezultat svega je da ne morate izbaciti svu dijetna gazirana pića, barem ne još. Nove smjernice koje se očekuju pokazat će da postoji određena količina proizvoda sigurna za konzumaciju. Potrošači imaju pravo znati sve informacije kada donose odluke o tome koje zdravstvene rizike žele preuzimati. A industrija koja živi i zarađuje od aspartama otežala je dobivanje potpunih informacija.

U lipnju je Institut Ramazzini objavio novi rad u kojem su analizirali vlastite rezultate koristeći neke nove WHO klasifikacije tumora. Autori studije kažu da novi rezultati potvrđuju i pojačavaju njihova prijašnja otkrića.

Erik Millstone, sada profesor emeritus, sa Sveučilišta Sussex u Engleskoj, priča da je Europska agencija za sigurnost hrane odvagnula 154 studije o sigurnosti aspartama kada je 2013.godine procjenjivala proizvod, piše Vox. Oko polovice studija favoriziralo je aspartam, a druga polovica ukazivala je da bi mogao biti štetan.

Aspartam ostao na tržištu

Agencije je ocijenila da su sve studije koje ukazuju na štetu nepouzdane. A od onih koje odobravaju aspartam tek je četvrtina nepouzdana, napisali su autori. Agencija je primijenila labavije standarde kvalitete na studije koje sugeriraju sigurnost nego na studije koje sugeriraju štetu, tvrdi Millstone. Recenzenti su odbacili Millstoneovu procjenu i aspartam je ostao na europskom tržištu.

U ranim sedamdesetima američki standardi bili su znatno viši od europskih, ali FDA je s vremenom postala više podređena komercijalnim interesima. “Utjecaj industrije na agencije za sigurnost potrošača znači da su neke vladine agencije zanemarile neželjene rezultate” objašnjava Millstone. “A događa se i nešto protiv čega se teško boriti, institucionalna inercija.”

“Ove institucije ne žele priznati da su pogriješile, osobito ako su dokazi i ranije bili dostupni, a oni su ih ignorirali”, kaže Millstone.