Kako i zašto nastaje potres? Što se događa tijekom potresa?

Sve što trebate znati o potresu na jednom mjestu

FOTO: Unsplash.com

Kako biste shvatili zašto nastaje potres, potrebno je znati da se Zemljina kora sastoji od nekoliko velikih ploča, nazvanih tektonske ploče, koje plutaju na tekućem sloju magma. Kretanje ovih ploča glavni je uzrok potresa.

Tektonske ploče neprestano se pomiču zbog geoloških procesa poput konvekcije u unutrašnjosti Zemlje. Kada se ove ploče sudare, razdvajaju ili klize jedna uz drugu, to može rezultirati otpuštanjem ogromne količine energije, što uzrokuje potres.

Mjesto na površini Zemlje iznad kojeg se događa pucanje u tektonskim pločama naziva se epicentar. Međutim, dubina pod zemljom na kojoj se zapravo događa pucanje poznato je kao fokus ili hipocentar potresa.

Postoje različiti tipovi potresa – tekstonki i vulkanski. Tektonski potresi događaju se zbog kretanja tektonskih ploča, a vulkanski potresi javljaju se zbog erupcija vulkana.

Postoje i inducirani potresi koji su posljedica ljudskih aktivnosti poput bušenja za naftu ili iskopavanja rudnika.

Iako su potresi prirodna pojava koja se događa već milijardama godina, razumijevanje njihovih uzroka i mehanizama pomaže nam bolje se pripremiti i zaštititi od njihovih posljedica.

Ova znanja omogućuju znanstvenicima, graditeljima i vladama da razviju strategije za smanjenje rizika i izgradnju otpornijih stambenih jedinica koje se mogu nositi s ovom prirodnom prijetnjom.