Kako prati rublje ako vam je netko u kući pozitivan? Evo par savjeta

Male su šanse da ćemo se virusom zaraziti s odjeće, ali evo kako se osigurati

man with clothes basket standing near washing machine guy doing housework laundry room modern bathroom interior male cartoon character full length flat horizontal vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Tijekom pandemije koronavirusa američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti objavljivali su smjernice o svemu, od toga kako smanjiti rizik zaraze u samoposluzi do najsigurnijih načina okupljanja s voljenima. Sada imaju nove smjernice kako treba prati rublje kada je netko u kućanstvu bolestan, piše Prevention.

Od početka pandemije raspravlja se koliko dugo virus može preživjeti na površinama, uključujući odjeću. Istraživanje objavljeno u New England Journal of Medicine u travnju 2020. godine otkrilo je da virus na plastici, čeliku i staklu može živjeti 72 sata, a na kartonu 24 sata.

Znanstvenici nisu proučavali koliko dugo SARS-CoV-2 preživljava na odjeći ali nove smjernice nude određeni uvid u to kako ostati siguran.

Male su šanse da ćemo se virusom zaraziti s odjeće

Ukupan rizik zaraze koronavirusom s površina je jedan prema 10.000. Znači, imate 0,01 posto šanse da dotaknete površinu na kojoj je virus pa zatim dotaknete oči, nos ili usta. Rizik se, zbog određenih okolnosti, može povećati, uključujući količinu virusa na predmetu i vremensko razdoblje od trenutka kada su virusne čestice sletjele na objekt i kada smo ga dodirnuli.

Šanse da ćemo se virusom zaraziti s odjeće su vrlo male. Za prosječnu osobu rublje ne predstavlja neku prijetnju. Ako vam je netko u kućanstvu bolestan, šanse jesu veće ali je ipak vjerojatnije da ćete bolest dobiti kontaktom, a ne preko odjeće.

Možete zajedno prati rublje bolesne i zdravih osoba

Stručnjak za zarazne bolesti s John Hopkinsa Amesh A. Adalja kaže da rublje uvijek pere na isti način, iako u bolnici brine o pacijentima s covidom.

Stručnjaci savjetuju da se rublje pere na najvišoj temperaturi i da se potpuno osuši. Nakon rukovanja prljavim rubljem bolesne osobe treba oprati ruke. Kada rukujete rubljem zaražene osobe nosite masku i rukavice. Sapunom i vodom operite košare za rublje u kojima se odjeća nalazila. Ako je netko u kućanstvu bolestan, koristite i dezinficijens. Virus umire i bez naše intervencije ali ako odmah vadite rublje iz košare nije na odmet da je dezinficirate.

Možete zajedno prati rublje bolesne i zdravih osoba. Ako su svi u vašem domu zdravi, ne morate se bojati prljave odjeće u košari čak i ako ste bili vani. Dobro je često prati ruke, a osobito nakon što ste napunili perilicu rublja.