Kineski sud osudio znanstvenika na tri godine zatvora zbog stvaranja genetski modificirane bebe

Jiankui i dvojica njegovih kolega editirali su DNK blizanaca embrija dobijenog umjetnom oplodnjom

(FILES) In this file photo taken on November 28, 2018 Chinese scientist He Jiankui reacts during a panel discussion after his speech at the Second International Summit on Human Genome Editing in Hong Kong. - Crispr is the latest breakthrough in a year of great strides in gene therapy, a medical adventure started three decades ago, when the first TV telethons were raising money for children with muscular dystrophy. (Photo by Anthony WALLACE / AFP)
FOTO: AFP

Kineski sud je jučer osudio He Jiankuija, znanstvenika koji je prošle godine stvorio prve genetički uređene bebe na svijetu i pokrenuo globalni nemir, na tri godine zatvora zbog provođenja “ilegalne medicinske prakse”, izvijestili su kineski državni mediji.

Sud u Shenzenu zaključio je da su Jiankui i dvojica njegovih kolega prekršili kineske propise i etička načela kada su editirali DNK blizanaca embrija dobijenog umjetnom oplodnjom, a zatim započeli s njima trudnoću, javlja državno novinska agenxija Xinhua. Kineske vlasti u istrazi su otkrile da su znanstvenici falsificirali zakonsku dokumentaciju, prenosi STAT News.

Ne zna se kako su djeca

Jiankui, Zhang Renli i Qin Jinzhou, su priznali krivnju. Sud je presudio da su njihovi napori rezultat želje za osobnom slavom i zaradom. Zhiang i Quin dobili su uvjetne kazne, a He osim zatvorske kazne mora platiti oko 430 tisuća dolara.

Globalna znanstvena zajednica osudila je editiranje DNK kao preuranjeno, opasno i neetično. Većina znanstvenika smatra da je prerano uređivati DNK ranih zametaka, sperme ili jajašaca s namjerom stvaranja djece koje mijenjaju genom na način da se prenosi i na buduće generacije. Doista, DNK blizanki Lulu i Nane pokazao je da izmjene nisu napravljene kako treba. U ovom trenutku nište se još ne zna o zdravlju djece. U međuvremenu, rođena je i treća beba iz takve trudnoće.