Kineski znanstvenici prvi uspjeli promijeniti gene u ljudskom embriju

Zahvaljujući CRISPR tehnologiji skupina kineskih znanstvenika modificirala je gene

FOTO: Joshua Ganderson/flickr

Nature News prenosi daje skupina kineskih znanstvenika modificirala genom ljudskog embrija i po prvi puta u povijesti učinila nešto što još nitko nije. Recentno biotehnološko oktriće koje je prozvano najvećim biotehnološkim otkrićem stoljeća, pokazalo je kako znanstvenici mogu modificirati ljudski genom dok je on u embriju. Osim što se može promijeniti genetski materijal kod ljudi, također bi se mogao mijenjati DNA koji se prenosi. Na taj način bi se micali loši genetski kodovi u DNA lancu i potencijalno dodavali oni dobri.

Zabrinuta skupina znanstvenika argumentira kako nitko ne bi trebao mijenjati ljudski genom sve dok bolje ne shvatimo posljedice toga. Voditelj istraživanja, Junjiu Huang sa Sveučilišta Yat-sen, sa skupinom znanstvenika objavio je 18. travnja u časopisu ‘Protein and Cell’ kako je posao već napravljen te da četiri različite grupe rade na mijenjanju gena u ljudskom embriju.

Tim znanstvenika je u embriju, koji se ne može razviti u živu jedinku, promijenio gen koji je odgovoran za smrtonosan krvni poremećaj. Tijekom istraživanja tim je primijetio kako postoje ozbiljni izazovi u samom procesu, i kako se na njemu treba raditi prije nego što se on počne koristiti u stvarnosti.

Neželjene posljedice

CRISPR, tehnologija zahvaljujući kojoj je mijenjanje gena moguće, može pronaći loše dijelove DNA i izrezati ih. Oni se tako mogu zamijeniti s DNA koja nema kodove smrtonosnih poremećaja, ali zamjena može izazvati neželjene posljedice. Razina točnosti podataka je još uvijek niska.

Huangova grupa predstavila je mali dio DNA od 28 embrija koji su bili uspješno spojeni. Na početku istraživanja testovi su provedeni na 86 embrija, a na kraju je testirano njih 57 od 71 embrija koji su preživjeli proceduru. Prema Nature Newsu, znanstvenici su također pronašli iznenađujući broj mutacija koje nisu tražili.

Huang je za časopis izjavio kako su prestali provoditi testove jer su bili svjesni da ako će proces postati medicinskom praksom njegova uspješnost mora biti približno 100 posto. Razumijevanje CRISPR-a mora se znatno razviti prije nego što se modifikacije počnu ozbiljno provoditi, ali se trenutno moderna tehnologija brzo mijenja.

Dizajnirani ljudi

Iako je kineski tim radio s embrijima koji se ne mogu razviti u živu jedinku, oni smatraju kako mijenjanje ljudskog genoma i DNA embrija dovodi do etičkog preispitivanja, jer proces vodi prema upotrebi tehnologije koja mijenja ljude. Mijenjanje DNA lanca održivih embrija može imati nepredviđene rezultate za buduće generacije, a neki znanstvenici misle kako trebamo shvatiti cijeli proces prije nego on postane dio liječničke prakse.

Znanstvenici smatraju kako ova tehnologija može biti neprocjenjiva. Ona može eliminirati genetske bolesti poput anemije, Huntingtonove bolesti, i ostale razorne bolesti uzrokovane genima koji se teoretski mogu maknuti. Drugi se boje da ako se jednom proces napravi postoji mogućnost stvaranja dizajniranih ljudi sa poželjnim osobinama.

Huang je rekao Nature Newsu kako su časopisi posvećeni prirodi i znanosti odbacili njegov rad zbog etičkih primjedaba. Huangov je plan da ispravnost CRISPR-a poboljša radom na životinjskim primjercima. CRISPR se jednostavno koristi, sudeći prema znanstvenicima koji su prethodno bili protiv istraživanja embrija, što znači da će se eksperimenti nastaviti.