Kod Samobora pronađena ženka nove vrste pauka: 'Tražili smo ju više od 20 godina, sad ćemo otkriti kada su ti pauci nastali'

Nakon što su mužjaci pronađeni 2003., sada će znanstvenici konačno moći opisat i imenovati nove pauke

FOTO: Hrvatsko biospeleološko društvo

Nakon više od 20 godina traženja, hrvatski tim biospeleologa u špilji Provala, u Parku prirode “Žumberak – Samoborsko gorje”, pronašao je ženku nove vrste pauka iz roda Mesostalita. Dva mužjaka koji su pronađeni 2003. godine do sada su bili jedini poznati primjerci nove, još uvijekneimenovane vrste. Ženka je veličine svega 3,5 milimetara.

Istraživačica Martina Pavlek sa svojim timom pronašla je početkom ožujka ženku nove vrste Mesostalita, podzemnih pauka, za koju kaže da je endemična za Dinaride i da dosad u znanosti nije opisana. Riječ je o predatorima koji se u špilji hrane beskralježnjacima poput kornjaša, rakova, stonoga i slično.

Opisivanje nove vrste

”Inače kad tražite paukove, nađete ih relativno blizu nekog mjesta gdje ste ih ranije pronašli, no ove nismo mogli pronaći od početka 2000-tih”, dodala je. Pretpostavka je da vrsta živi u sitnim špiljskim pukotinama u koje ljudi ne mogu ući, zbog čega je potraga ovisila o tome da pauk sam iz pukotine izađe u špilju. ”Na Žumberku nema puno jako velikih objekata, a Provala je najveća i ima ogroman splet kanala. To je pravo špiljsko stanište pa je moguće da toj vrsti nikakvo drugo ne bi ni odgovaralo”, pojašnjava Pavlek.

Nakon pronalaska ženke, slijedi opisivanje vrste koja je trenutno poznata samo Martini Pavlek i njezinim kolegama. Cilj je službeno opisati vrstu, a nakon toga joj dati i ime.

”To je najbolje raditi ako imate više jedinki, ali može se i na dvije. Moj interes je filogenija, to jest odnosi između vrsta tog roda na temelju DNA. Kad se skupi dovoljno podataka, za što trebate DNA paukova iz te vrste, onda se napravi filogenija i otkrije kada je vrsta nastala, kada se odvojila od svojih predaka i kakva je evolucija tih špiljskih životinja”, kaže stručnjakinja.

Hrvatsko biospeleološko društvo

Trenutno su opisane tri vrste iz roda Mesostalita: Mesostalita comotti s Biokova, Mesostalita kratochvili iz BiH te Mesostalita nocturna koja je rasprostranjena od Trsta pa do okolice Rijeke.

Ova vrsta sa Žumberka već je treća novootkrivena vrsta iz roda Mesostalita, što ukupni broj tog roda paukova diže na šest. Ženka jedne nove vrste je pronađena na Kornatima, a druga vrsta, dosad najčešća među novootkrivenim Mesostalitima, otkrivena je na Velebitu. I te dvije vrste također tek treba opisati i imenovati.

”Sve vrste špiljskih pauka su endemične za to područje u kojem se nalaze i nigdje drugdje ih nećete pronaći. One ne mogu izlaziti na površinu i kretati se prema drugim špiljama, osim podzemnim putevima, pa su one uvijek endemične”, zaključila je Pavlek.