Koja je uopće razlika između epidemije i pandemije?

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je virus COVID-19 pandemijom. Što to znači?

FOTO: https://coronavirus.jhu.edu/screenshot

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je virus COVID-19 pandemijom. Razlika između pojave bolesti, epidemije i pandemije je stvar razmjera širenja bolesti, objašnjava epidemiologinja, profesorica Rebecca S.B.Fischer, sa A&M sveučilišta Texas za The Conversation.

Praćenjem bolesti, vremenski i zemljopisno, epidemiolozi uče predvidjeti koliko se slučajeva bolesti treba normalno dogoditi u određenom vremenskom razdoblju, mjestu i populaciji. Izbijanje bolesti je primjetno, često malo povećanje u odnosu na očekivani broj slučajeva.

Kada se pojavi nova bolest, izbijanje bolesti postaje uočljivo jer je prijašnji broj bio nula. Primjer je veći broj upala pluća koje su neočekivano izbile u Wuhanu. Sada znamo da je pneumoniju uzrokovao novi koronavirus.

Različite definicije

Čim se otkrije bolest, lokalne zdravstvene vlasti moraju točno utvrditi koga bolest pogađa i koliko je bolesnih. Te informacije upotrebljavaju se da bi otkrili kako najbolje obuzdati epidemiju i spriječiti dodatne bolesti.

Epidemija je veća i širih razmjera, na većem zemljopisnom području. Kada su ljudi izvan Wuhana postali pozitivni na virus, epidemiolozi su znali da se epidemija širi, što je znak da su napori u suzbijanju bili nedovoljni ili su došli prekasno. Ovo nije neočekivano jer nema lijeka niti cjepiva. Rasprostranjeni slučajevi izvan Wuhana značili su prerastanje u epidemiju.

U klasičnom smislu, jednom kada se epidemija proširi u više zemalja ili regija svijeta, smatra se pandemijom. Neki epidemiolozi klasificiraju situaciju kao pandemiju samo kada se bolest u nekim novim regijama održi lokalnim prijenosom.

Dosad proglašene samo dvije

Kada bolesna osoba, na primjer putnik iz Italije ili Kine, zarazi druge ljude, raspravlja se o epidemiji ili pandemiji. Ali ako uslijede nove lokalne epidemije, epidemiolozi će se složiti da napori u sprječavanju globalnog širenja nisu uspjeli te se novonastala situacija počinje smatrati pandemijom.

Epidemiolozi se uglavnom bave preveniranjem bolesti što se može temeljno razlikovati od širih interesa vlada ili međunarodnih zdravstvenih organizacija. WHO je u povijesti proglasio samo dvije pandemije, za gripu 1918. godine i za gripu H1N1 2009.g odine. Već tjednima neki epidemiolozi ovaj virus zovu pandemijom.

Pandemija je najviši stupanj globalne zdravstvene krize i označava širenje epidemije koja pogađa više regija svijeta. WHO priopćenje iskazuje nadu da se pandemija može kontrolirati i šteta svesti na najmanju moguću mjeru poduzimanjem neposrednih agresivnih koraka.ž

Objava ne potiče strah

Službena deklaracija o COVID-19, ili o bilo kojoj drugoj zaraznoj bolesti kao pandemiji, poručuje vladama i zdravstvenim organizacijama da preusmjere napore sa ograničenja na ublažavanje. Objava pandemije ima gospodarski, politički i društveni utjecaj na globalnoj razini i WHO jako vodi računa kada će objaviti pandemiju.

Ova službena objava ne potiče strah niti nam kaže da nabavimo kirurške maske. To ne znači da je virus postao smrtonosniji ili zarazniji niti da je naš osobni rizik veći. Ali je proglašenje pandemije svakako povijesni događaj.