Koliko trebamo biti oprezni s pošiljkama? Stručnjaci ponavljaju da je vrlo mala mogućnost zaraze

Da, virus može preživjeti na kartonu, ali mogućnost zaraze je vrlo mala

Package delivery , boxes on the doorstep of home front porch patio boxes out for delivery. 3 boxes left on doorstep. Close up on boxes
FOTO: Getty Images/iStockphoto

S obzirom na to da socijalno distanciranje i samoizolacija postaju sve više norma, mnogi ljudi, da bi izbjegli gužve u dućanima i suvišan kontakt s drugim ljudima, kupuju preko interneta. Ali ni paketi koje naručujemo na internetu nisu baš sterilni, piše Wirecutter.

Vjerojatno ih je dotaklo puno ljudi, osoba koja je predmet stavila u paket, osoba koja je paket utovarila u kamion, osoba koja vam je predala kutiju i tako redom. Koliko bismo trebali biti oprezni?

Virus može preživjeti satima

Američki Centar za prevenciju bolesti i kontrolu kaže da novi koronavirus može ostati satima živ na površinama napravljenim od raznih materijala. Na kartonu bi mogao preživjeti i 24 sata, pokazala je studija Laboratorija za virusologiju američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, kako piše MIT Technology Review.

Međutim, ta se brojka temelji na vrlo maloj studiji koja još nije objavljena. Ispitivanje kartona rađeno je tri puta, a studija kaže da su podaci za karton bili lošiji nego druge testirane površina, ali se ipak savjetuje oprez pri tumačenju.

Iskustvo s prethodnim koronavirusima kaže da je vrlo mali rizik od širenja virusa putem proizvoda ili ambalaže koji se isporučuju po temperaturama okoliša.

Kontakt s površinama nije glavni način zaraze

U svom vodiču CDC piše da se još ne zna točno kako se virus širi, ali misle da se uglavnom radi o respiratornim kapljicama. Moguće je da osoba može dobiti COVID-19 tako da dotakne površinu koja ima virus na sebi pa takne oči, usta ili oči. Ali ne misli se da je to glavni način kako se virus prenosi.

U ovome trenutku ne smatra se da se virus širi kontaktom sa onečišćenim površinama. Ako želite biti pojačano oprezni, odložite paket ispred vrata, otvorite ga i krenite oprati ruke. Ali stručnjaci smatraju da to, za većinu ljudi koji rukuju kartonskom ambalažom, nije potrebno.

Naša svjesnost o kontaktu s rizičnim površinama koje su kvalificirane kao često dodirnute površine, je najvažnija (gumb u liftu, kvaka na vratima). Često pranje ruku pomoći će nam da smanjimo rizik infekcije.