Znanstvenici ubrzano pokušavaju otkriti koliko se dugo koronavirus zadržava na površinama, neki misle i po par dana

Njemački znanstvenici misle da se može zadržati i do 9 dana, ali ga se lako riješiti

Laboratory coronavirus vaccine antiviral biology research antivirus doctors vector illustration. Scientists in laboratory, chemical researchers with lab equipment. (Laboratory coronavirus vaccine antiviral biology research antivirus doctors vector ill
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti trenutno nije jasno može li osoba dobiti COVID-19 tako da dodirne površinu ili predmet na kojem se nalazi virus, a zatim dotakne nos, oči ili usta. Kako se o virusu zna vrlo malo, znanstvenici se okreću drugim sličnim virusima iz reda koronavirusa.

Najnovija njemačka studija, objavljena u Journal of Hospital Infection, kaže da virus na površinama može ostati zarazan i do 9 dana, piše Science Alert. Virus, srećom, nije otporan pa se vjeruje da su dovoljna sredstva za čišćenje ili dezinfekcijska sredstva na bazi alkohola ili vodikovog peroksida da ga unište.

Prosjek im je 4 do 5 dana

Znanstvenici s njemačkog Medicinskog fakulteta Greifswald pregledali su literaturu o svim dostupnim informacijama o postojanosti koronavirusa, čovjeka i životinja, na neživim površinama te o strategijama inaktivacije sredstvima koja se obično koriste za kemijsku dezinfekciju u zdravstvenim ustanovama.

Pregledane su 22 studije koje otkrivaju da virus može ostati zarazan na sobnoj temperaturi do 9 dana. (ospice, npr, do 2 sata). To je gornja granica trajanja virusa ali u prosjeku ova obitelj virusa živi četiri do pet dana na materijalima poput aluminija, drva, papira, plastike, stakla, asfalta.

Životinjski izdrže i do 28 dana

Neki od veterinarskih koronavirusa, oni koji mogu zaraziti samo životinje, mogu ostati postojani i 28 dana.” Niska temperatura i visoka vlažnost zraka dodatno mu produžuju životni vijek” kaže Guenter Kampf iz Sveučilišne bolnice Greifswald.

MERS se, s osobe na osobu, ne prenosi lako kao drugi koronavirusi. SARS se širi prilično učinkovito kad osoba kiše ili kašlje. Ako sluz padne na površinu i osoba je dodirne, čak i puno dana poslije, može se zaraziti.

Često temeljito pranje ruku i obavezno dezinficiranje javnih površina čini se malom cijenom za obranu od brzog širenja koronavirusa. Talijani peru asfalt dezinfekcijski sredstvima i savjetuju ljudima da izlaze u istim cipelama koje treba izuti izvan stana ili kuće i ostaviti ih vani.