Kriovulkanski komet promjera 30 kilometara juri prema Zemlji: znanstvenici objavili kad će biti vidljiv golim okom

Ogromni kriovulkanski komet 12P/Pons-Brooks, tri puta veći od planine Mount Everest, eksplodirao je u svemiru

Comet NEOWISE or C/2020 F3 is seen in the sky in Jean, Nevada on July 15, 2020. The comet was discovered March 27, 2020, by NEOWISE, the Near Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer, which is a space telescope launched by NASA in 2009. (Photo by David Becker / AFP)
FOTO: AFP

Astronomi otkrivaju da komet kojemu su procijenili promjer na 30 kilometara nakon eksplozije u svemiru juri prema Zemlji. Komet nas neće pogoditi, no u trenutku kad dosegne najbližu točku našoj planeti, 21. travnja sljedeće godine, bit će vidljiv golim okom.

Ogromna svemirska stijena nazvana je 12P/Pons-Brooks. Riječ je o kriovulkanskom kometu odnosno hladnom vulkanu. Ima čvrstu jezgru i sastoji se od leda, prašine i oblaka plinova koji istječe iz unutrašnjosti kometa. Kada sunčevo zračenje zagrije unutrašnjost kometa, pritisak u njemu raste i komet snažno eksplodira, izbacujući svoju smrznutu unutrašnjost u svemir kroz velike pukotine u ljusci jezgre.

Kroz teleskop izgleda kao da ima rogove

Ovo je drugi put u četiri mjeseca da se to dogodilo Pons-Brooksu. Posljedica je bio oblik koji kroz teleskop izgleda kao da ima golemi par rogova. Ova svemirska stijena je veličine poput proslavljenog Halleyeva kometa. Zadnji put je bila vidljiva golim okom na Zemlji 1954. godine. Njegova 71-godišnja orbita oko Sunca svrstava ga u istu kategoriju kao i najpoznatiju kometu kojoj je orbita 75 godina, piše Live Science.

Iako će Pons-Brooks biti najbliži Zemlji u travnju 2024., astronomi predviđaju da bi mogao biti vidljiv i u svibnju i lipnju. Njegov najsvjetliji odraz na noćnom nebu očekuju 2. lipnja iduće godine. Pons-Brooks se trenutno nalazi u zviježđu Herkula. Dok juri prema Zemlji, pretpostavlja se da će nastaviti eruptirati, možda čak i jače nego dosad.