Koralji zbog visokih temperatura oceana gube boju, ovo bi moglo biti najgore izbjeljivanje ikada

Suočeni s toplinskim stresom, izbacuju šarene fotosintetičke alge koje im trebaju za preživljavanje, postajući sablasno bijeli

FOTO: Coral reef rescue initiative

Američka Služba za promatranje koraljnih grebena objavila je da je u tijeku četvrti globalni događaj izbjeljivanja koralja koji dodatno ugrožava ionako ugrožene koralje i zajednice koje žive s njima, piše The New York Times.

Nakon deset mjeseci rekordno visokih globalnih temperatura, voda oceana dosegla je alarmantne razine. Površinska temperatura mora niti jedan dan ove godine nije bila hladnija u usporedbi s godinom prije koja je oborila rekorde.

Preživljavaju i pritom gube boju

Među organizmima najosjetljivijima na ove promjene su koralji, koji, suočeni s toplinskim stresom, izbacuju šarene fotosintetičke alge koje im trebaju za preživljavanje, postajući sablasno bijeli.

Takvi koralji su osjetljiviji na izgladnjivanje, bolest i umiranje. Proces izbjeljivanja može se poništiti ako se ekstremni okolišni uvjeti vrate u normalu. Ali uvjeti se i dalje pogoršavaju, kažu stručnjaci.

Masovna izbjeljivanja

Od veljače 2023. godine više od 54 posto svjetskih koraljnih grebena iskusilo je izbjeljivanje, a ta se brojka svakoga tjedna povećava za 1 posto, kažu morski biolozi za The News York Times.

Prijašnja tri masovna izbjeljivanja zbila su se 1998., 2010. i 2017. godine, kada je bilo pogođeno 20 posto, 35 posto odnosno 56 posto svjetskih grebena, piše The Guardian. Nastave li se ovi trendovi, ovaj trenutni događaj mogao bi biti najveći.

Stradavaju grebeni

Izbjeljivanje koralja dokumentirano je u najmanje 53 zemlje, a najteže stradavaju neki od najvećih i najdragocjenijih svjetskih grebena. Za Reuters stručnjaci kažu da se čini da koralji gube boju i da to ne možemo zaustaviti, osim ako uistinu ne zaustavimo emisije ugljičnog dioksida.

Propadanje grebena nije samo ekološki i kulturni gubitak, nego i financijski. Nestanak grebena imao bi duboke posljedice na desetke milijuna ljudi koji se za svoju egzistenciju oslanjaju na ekosustave.

Potpuno izumiranje koralja

Od 1950. godine Zemlja je izgubila polovicu koraljnih grebena. Ako globalne temperature porastu za dva stupnja, u usporedbi s predindustrijskim razinama, znanstvenici predviđaju gubitak svjetskih koralja od 99 posto. Očekuje se da će ova točka biti dosegnuta 2050. godine, a možda i ranije.

Ali imaju priliku, koralji koji su ustvari otporni, mogu se oporaviti, kažu stručnjaci za BBC, ali gubitak boje je sve češći i jači pa se to ne događa.