Led na Grenlandu topi se ekstremno brzo; znanstvenici objašnjavaju zašto bi se svi trebali zabrinuti zbog toga

Zbog ekstremnih temperatura već su nestale ogromne količine leda

ILULISSAT, GREENLAND - JULY 30: In this aerial view melting ice forms a lake on free-floating ice jammed into the Ilulissat Icefjord during unseasonably warm weather on July 30, 2019 near Ilulissat, Greenland. The Sahara heat wave that recently sent temperatures to record levels in parts of Europe is arriving in Greenland. Climate change is having a profound effect in Greenland, where over the last several decades summers have become longer and the rate that glaciers and the Greenland ice cap are retreating has accelerated.   (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Prošlog tjedan diljem Europe padali su temperaturni rekordi, a toplinski val koji je krenuo iz Sahare sada je stigao do Grenlanda gdje stručnjaci također očekuju rekordno visoke temperature u sljedećih nekoliko dana. Nažalost, to će stvoriti prilično velike probleme, koji neće utjecati samo na tamošnje stanovnike nego na cijeli svijet.

Naime, na Grenlandu se nalazi drugi najveći ledeni pokrov na Zemlji, a kada se on počne značajnije topiti, što se ove godine očekuje, mijenjaju se razine mora kao i vrijeme diljem svijeta. Uobičajeno je da se grenlandski led topi ljeti, ali ove se godine počeo topiti zabrinjavajuće rano, u svibnju, a ovotjedni toplinski val taj će proces još ubrzati, piše CNN.

Otopljene su goleme količine leda

Gigantska ledena ploča na Grenlandu uzdiže se i do 3000 metara nadmorske visine, a prognostičari predviđaju da će na njezinom vrhu ovog tjedna biti posebno toplo s temperaturama koje će se kretati oko nule, što je, kako tvrde, previše. “To je stvarno visoka temperatura za tu nadmorsku visinu”, rekla je Ruth Mottram, klimatologinja s danskog Meteorološkog instituta.

Ova godina sve je bliža rekordnoj 2012., tvrdi Jason Box, profesor i klimatolog iz Geološkog istraživačkog instituta u Kopenhagenu. Tijekom 2012. godine Grenland je izgubio 450 milijuna tona leda, što znači da se led topio brzinom od 14 tisuća tona po sekundi.

Posljedice za ostatak svijeta

Ovo što se događa na Grenlandu utjecat će i na ostatak svijeta. Box je potvrdio da je dosadašnje ovogodišnje topljenje grenlandskog leda već uzrokovalo pritok slatke vode u sjevernom Atlantskom oceanu, što bi moglo utjecati na vrijeme u sjeverozapadnoj Europi. Rezultat bi mogle biti jače oluje i poplave poput onih koje su zadesile Veliku Britaniju 2015. i 2016. godine. “Što god da se dogodi na Grenlandu ima utjecaj i na ostatak svijeta”, rekao je Box.

Tijekom ovako temperaturno ekstremnih godina poput 2012. i 2019., otopljeni grenlandski led dodaje više od milimetra svjetskim razinama mora, a posebno je loše u tropskim zemljama gdje razina mora raste dva ili više milimetara.

Ekstremi su nova normala

Još će neko vrijeme proći prije nego što vidimo točne brojke topljenja 2019., ali već sada je jasno da opasno konkuriraju onima prije sedam godina, a ljeto još nije ni blizu kraja. Samo tijekom lipnja grenlandski ledeni pokrov izgubio je 160 milijardi tona leda, tvrdi Clare Nullis, glasnogovornica UN-ove Svjetske meteorološke organizacije. Kaže kako je to količina jednaka onoj koja stane u 25 milijuna olimpijskih bazena.

Nullis je rekla i kako nije stvar u samom rušenju rekorda nego u tome za koliko su srušeni: “Obično se radi o malim razlikama, ali ove godine rekordi su padali za nekoliko stupnjeva, što je apsolutno nevjerojatno”, rekla je. Inače, osim što Grenland ruši temperaturne rekorde, iza njih je i najhladnija zima posljednjih nekoliko desetljeća. Nullis tvrdi i kako su takvi ekstremni toplinski valovi dokaz ljudske krivice za klimatske promjene, a znanstveni se slažu da će ih u budućnosti biti još više.