LGBT studenti zagrebačkog Pravnog fakulteta za Telegram opisuju kako su ih profesori diskriminirali

Danas je ispred HNK organiziran prvi Rainbow Walkway, okupljanje u znak podrške LGBT studentima

FOTO: Rainbow Walkway/ZA-Pravo

“Svaki put kad sam na faksu čula pričanje o bilo čemu LGBT+, uvijek je bilo u negativnoj konotaciji. To je jedan od velikih razloga zašto još nisam izašla iz ormara”, “Kada je stariji nastavnik u mojoj nazočnosti uporno isticao što znači biti pravi muškarac poručujući mi da ja to nisam”, “Kada se na vježbama jednoga predmeta profesor pokušao našaliti na temu neformalnog životnog partnerstva kao zajednice dvojice studenata koji žive u studentskom domu dulje od tri godine”.

Ovo su neke od situacija u kojima su se LGBT studenti zagrebačkog Pravnog fakulteta osjećali diskriminirano na svom fakultetu. U svojim zapisanim svjedočanstvima, koja su podijelili s Telegramom, pišu i kako se na jednom predmetu pričalo o transrodnim osobama kao nečemu što nije društveno normalno i što samo zadaje poteškoće zakonodavcima, a na drugom je profesorica za transrodne osobe otvoreno pred svima rekla “kako bi oni trebali na operaciju mozga da im se namjesti sve umjesto postojećih operacija”.

Svjedočanstva iz fakultetskih učionica zagrebačkog Prava prikupljena su u sklopu studentsko-nastavničke udruge ZA PRAVO LGBTIQA+ OSOBA (ZA-Pravo), koja je danas ispred HNK organizirala prvi Rainbow Walkway, okupljanje u znak podrške LGBT studentima s ciljem obilježavanja Međunarodnog dana izlaska iz ormara. Na današnjem okupljanju studenti su svoja svjedočanstva javno istaknuli na pločama. Istovremeno, događaj se organizirao i na Sveučilištu u Corku i Sveučilištu u Rotterdamu, koji su partneri zagrebačkog sveučilišta na UNIC projektu.

Prihvaćanje svih karakteristika i podrijetla

Naime, Sveučilište u Zagrebu dio je mreže Europskog sveučilišta postindustrijskih gradova (UNIC), a tri sveučilišta iz mreže – uključujući zagrebačko – zajednički provode aktivnost Rainbow Walkway. Jedna od komponenti UNIC mreže je Akademija izrazite raznolikosti (Superdiversity Academy) koja treba potaknuti sva sveučilišta iz UNIC mreže na prihvaćanje studentica i studenata te zaposlenica i zaposlenika svih karakteristika i podrijetla. Na čelu UNIC projekta na zagrebačkom sveučilištu je profesor Ivan Koprić, dekan Pravnog fakulteta.

Za Telegram kaže kako je današnji događaj jedan od načina povezivanja sveučilišta u mreži. “U današnjoj aktivnosti naglasak je na priznavanju raznovrsnosti studenata i nastavnika, odnosno LGBT osoba na sveučilištu. Sveučilište u Corku je iniciralo da se obilježi ovaj dan na način da se na razini sveučilišta podupru oni koji su na neki način drugačiji”, ističe dekan i dodaje kako je u UNIC mreži naglasak i na nacionalnoj, vjerskoj i drugim vrstama raznolikosti.

Podrška profesorice u tranziciji

“Divno je da se na Sveučilištu konačno, formalno i institucionalno, održava okupljanje koje slavi i podržava različitost”, kratko nam kaže profesorica Pravnog fakulteta Antonija Petričušić, koja predsjeda upravnim odborom udruge ZA-Pravo. Riječ je o najmlađoj studentskoj udruzi Pravnog fakulteta u Zagrebu, u kojoj studenti i profesori zajednički stvaraju sigurno, podržavajuće i otvoreno okruženje za studentice i studente fakulteta, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju i rodni identitet.

Sigurno i otvoreno okruženje na fakultetu, usprkos situacijama opisanim na početku teksta, na pojedinim predmetima kod pojedinih profesora postoji; studenti su zapisali i situacije u kojima su osjećali podršku. “Kad sam tek krenuo s tranzicijom, još se nisam ni outao, ali je profesorica primijetila u mom govoru da nekad koristim zamjenice drugog spola. Ukratko, pružila mi je podršku da se na predavanjima počnem izražavati u svom rodu”, zapisao je jedan od studenata.

Studentica koja se, pak, u svom seminaru bavila temom položaja žena u društvu kroz rad i zapošljavanje, piše kako je profesor bio najzainteresiraniji sudionik tog seminara: “Otvoreno je govorio o svim problemima s kojima se suočavaju žene i iskazivao nezadovoljstvo trenutnim stanjem, naročito u Hrvatskoj”. Među pozitivnim primjerima studenti navode i osnivanje prve LGBT studentske udruge “ZA-Pravo”, koja je organizirala današnje povijesno, prvo okupljanje LGBT studenata na Sveučilištu u Zagrebu s ciljem podrške različitostima u akademskoj zajednici.