Gastroenterolozi otkrili koja je hrana najgora za probavu: 'Povećava rizik od raka debelog crijeva i polipa'

Te je namirnice u redu jesti samo povremeno i u umjerenoj količini

FOTO: Unsplash

Kad je riječ o prehrani, uzrečica “sve umjereno” postoji s razlogom. Većina liječnika i nutricionista zna da će potpuno izbjegavanje namirnica koje volite uzrokovati baš negativan učinak pa ćete je početi jesti mnogo više nego što biste trebali.

Nijedna od tih namirnica neće vam naštetiti ako ih povremeno i umjereno jedete, no gastroenterolozi, liječnici specijalizirani za održavanje zdravih crijeva i probavnog trakta, sada su otkrili za Huffington Post koju hranu izbjegavaju jesti.

Oprezno s crvenim mesom

Prve na popisu su proteinske pločice. Dok su neke od njih, poput onih napravljenih od pravog voća i orašastih plodova, bolje od drugih, liječnica Harmony Allison, gastroenterologinja u medicinskom centru Tufts, kaže da nikada ne jede one visoko prerađene.

Konkretno, superprerađene proteinske pločice mogu dovesti do nadutosti i plinova. “Nikad ne jedem proteinske pločice. Obično su visoko obrađene i sadrže puno aditiva loših za zdravlje. Istu količinu proteina možete dobiti u šalici mlijeka, porciji maslaca od kikirikija, orašastim plodovima ili sjemenkama bundeve”, upozorila je.

Ljubitelje crvenog mesa gastroenterolozi upozoravaju da budu posebno oprezni. “Crveno i prerađeno meso povećava rizik od raka debelog crijeva i polipa. Ima visok udio zasićenih masti, ali ako ćete ga konzumirati, važna je količina koja se konzumira. Rizik od raka debelog crijeva veći je kod onih koji konzumiraju više od 100 grama crvenog mesa”, rekla je dr. Reezwana Chowdhury, gastroenterologinja s Johns Hopkinsa. Isto vrijedi i za mesne prerađevine kao što su hrenovke i hladni naresci.

Zabranjena pržena hrana

Očekivano, na tom popisu je i sva hrana pržena u dubokom ulju. “Studije su pokazale da ulje za prženje može nepovoljno modulirati crijevni mikrobiom, što dovodi do ateroskleroze, odnosno nakupljanja masti i drugih tvari na stjenkama arterija”, objasnio je dr. Mahmoud Ghannoum, istraživač mikrobioma i suosnivač BIOHM-a. Dugoročno, ovo nakupljanje može dovesti do srčanog i moždanog udara.

Ako redovito konzumirate gazirana pića ili bilo koje druge vrste pića sa šećerom, možda je vrijeme da se odreknete te navike. Ta se pića povezuje s kroničnim stanjima, poput dijabetesa i bolesti srca, upozorio je dr. Simon C. Matthews, gastroenterolog na Johns Hopkinsu. “Osim toga, često su povezana i s izazivanjem gastrointestinalnih simptoma nadutosti, podrigivanja i refluksa”, dodao je.