OK, trebamo li prestati jesti meso zbog one studije? Ne, kažu eksperti

Konzumaciju mesa i mesnih prerađevina trebalo bi ipak smanjiti

MIAMI, FL - OCTOBER 26: In this photo illustration, processed meats, including hotdogs and bacon, cook in a frying pan on October 26, 2015 in Miami, Florida. A report released today by the World Health Organisation's International Agency for Research on Cancer announced that eating processed meat can lead to colorectal cancer in humans even as it remains a small chance but rises with the amount consumed. (Photo illustration by Joe Raedle/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) upozorila je u ponedjeljak da mesne prerađevine poput kobasica i šunke uzrokuju rak debelog crijeva, te da crveno meso isto tako “vjerojatno” uzrokuje rak.

Znači li to da bismo trebali prestati jesti meso?

Po vlastitoj IARC-ovoj računici, meso ima “poznate zdravstvene benefite”. Agencija kaže da ne zna koja je sigurna kvota za meso, niti postoji li takvo nešto, piše AFP.

Smanjivanje količine mesa

Drugi stručnjaci inzistiraju da ovaj izvještaj nije razlog za izbacivanje odreska iz jelovnika, premda je vjerojatno pametno smanjiti količinu mesa.

Meso je dobar izvor hranjivih tvari kao što su cink, protein, vitamin B12, kao i željeza kojeg ljudi apsorbiraju više iz mesa nego iz biljaka. “Ovo ne znači da trebate prestati jesti bilo crveno bilo prerađeno meso”, kaže epidemiolog Tim Key.

Pretilost i nedostatak vježbe

“No, ako toga jedete puno, mogli biste razmisliti o smanjivaju. Možete pokušati pojesti ribu za večeru umjesto kobasica, ili odabrati grah za ručak ispred sendviča sa slaninom.”

Nutricionistkinja Elizabeth Lund kaže kako su pretilost i nedostatak vježbe daleko veći rizik od raka. “Sve u svemu, mislim da je jedenje mesa jednom dnevno u kombinaciji s puno voća, povrća i žitarica, zajedno s vježbom i kontrolom tjelesne težine omogućuje niski rizik za rak”, kaže Lund.

Vegeterijanci nemaju manji rizik

Dodaje kako treba napomenuti da neke studije pokazuju da se rizik od raka smanjuje ako se meso konzumira s povrćem. Ian Johnson s britanskog instituta za istraživanje hrane kaže kako je konzumacija mesa “jedan od mnogih faktora” koji doprinose razmjerno visokoj stopi raka debelog crijeva u SAD-u, Zapadnoj Europi i Australiji – dijelovima razvijenog svijeta gdje se meso tradicionalno više jede.

“Postoji malo ili nimalo dokaza da vegeterijanci u Velikoj Britaniji imaju manji rizik obolijevanja od raka debelog crijeva”, kaže Johnson.

Crveno meso jednom ili dva puta tjedno

Izvješće IARC ne znači da je slanina jednako loša kao i pušenje, kaže nutricionist Gunter Kuhnle.“Prerađeno meso može biti dio zdravog načina života – pušenje ne može”, kaže on.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, rak crijeva je treći najčešći tip raka s otprilike 900.000 novih slučajeva svake godine, od kojih je 500.000 smrtnih slučajeva. “Problem s ovim pitanjem je da hrana nije kao duhan – moramo nešto pojesti kaže profesor Tom Sanders sa Sveučilišta u Londonu. Njegov je savjet ograničiti unos crvenog mesa na jedan ili dva puta tjedno.